Home KRYESORE Çështja Tahiri, flet ambasadori Lu: Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin.

Çështja Tahiri, flet ambasadori Lu: Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin.

Pas ndihmës sekretarit amerikan të shtetit, Hoyt Yee, për çështjen Tahiri ka folur edhe ambasadori Donald Lu.

“Publiku duhet të dijë të vërtetën për çështjen Tahiri. Nëse është pa faj, duhet ta dini, nëse ka faj, duhet të përballet me drejtësinë. Në 27 vite shumë politikanë i kanë shpëtuar drejtësisë. Jeni duke parë si po shkruhet historia. Në komunizëm dërgoheshin të pafajshëm në burgje”, u shpreh ai.

Ambasasdori amerikan nuk e ka komentuar çështjen deri tani. Ai priti vendimin e parlamentit për të mos autorizuar arrestimi ne ish -ministrit për të shprehur qëndrimin e tij. Prokuroria e kërkoi arrestimin nën akuzat për trafik droge, pjesëmarrje në një grup të strukturuar kriminal të narkotrafikut dhe korrupsion pasiv të zyrtarëve të lartë.

Emri i Tahirit përmendet në bisedat e grupit mafioz të drejtuar nga vëllezërit Habilaj.

Saimir Tahiri u largua nga posti i ministrit të Brendshëm në mars të këtij viti. Në korridoret e politikës flitet se kërkesa për largim erdhi nga seli të fuqishme diplomatike në Tiranë. /Lapsi.al

Share: