Home KRYESORE “Presidenti më i varfër në botë” refuzon edhe pensionin e senatorit

“Presidenti më i varfër në botë” refuzon edhe pensionin e senatorit

Ish-presidenti i Uruguait, Jose Mujica, i cili për shkak të jetës së tij ishte quajtur presidenti më i varfër në botë, refuzoi të marrë pensionin në bazë të stazhit të tij si senator, gjë e cila entuziazmoi fansat e politikanit modest, shkruan BBC.

Hozeja e Uruguait “Pepe” Mujica është quajtur Presidenti më i varfër në botë për stilin e jetës së tij modeste. Ai nuk ecën nëpër limuzina, as nuk jeton në një vendbanim të pasur zyrtar. Por kjo nuk e bën atë më pak lider sesa homologët e tij diku tjetër. Vitin 2013, ai nënshkroi një ligj të ri duke e bërë Uruguajin vendin e parë në botë për të legalizuar prodhimin dhe shitjen e marihuanës. Ishte një hap i rëndësishëm, një përpjekje për të ndaluar trafikimin kriminal dhe rregullimin e furnizimit të drogës, ndërsa njëkohësisht krijoi një mekanizëm të ri për të ndihmuar në mbushjen e arkave të qeverisë.

Image result for Jose Mujica

Mujica së fundi dha dorëheqjen nga posti i senatorit, të cilin e ka mbajtur që nga viti 2015, që kur ai përfundoi një mandat pesëvjeçar.

Related image

Jose Mujica, në shtepinë e tij

83-vjeçari, një ish-udhëheqës guerile i cili shumë vite ka kaluar në burg, ka deklaruar se tërhiqet për arsye personale dhe shpjegoi se ai nuk dëshiron të mbetet në Senat deri në fund të mandatit në vitin 2020, “për shkak të rrugëtimit të gjatë.”

Image result for Jose Mujica

Related image

Ai gjithashtu u kërkoi falje të gjithë kolegëve “të cilët mund t’i kem lënduar gjatë debateve të zjarrta”.

Megjithatë, në vitin 2013 kishte kërkuar falje ndaj ish-presidentes së Argjentinës, Cristina Fernandez de Kirchner, pasi e kishte quajtur “shtrigë e vjetër”.

Komentet e tij u regjistruan aksidentalisht në një konferencë ku ai nuk e kuptoi se mikrofoni ishte i aktivizuar.

 Screen Shot 2016 08 17 at 5

Uruguay President José Mujica wait to be treated at hospitalIsh presidenti Uruguait  José Mujica pret radhën, të mjekohet në spital 

Në vitin 2016 kishte thënë se presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro është “budalla si një dhi”.

Mujica u bë i famshëm për refuzimin për të jetuar në pallatin presidencial gjatë mandatit, dhe shumicën e pagave i ndau në formë donacioni.

José Mujica, në takim me Barac Obama në Zyrën Ovale, Shtëpia e Bardhë, 2014, disktutojnë për rreziqet e duhanit për shëndetin/360grade.al

Share: