Home KRYESORE Sugjerimet e Shijes: Një recetë me Fasule Lima

Sugjerimet e Shijes: Një recetë me Fasule Lima

Fasulet Lima, apo fasulet Pope, këto bishtajore janë të pasura me fibra dhe për këtë arsye janë të dobishme kundër kapsllëkut dhe hemorroideve. Fasulet Lima kanë nevojë për të qëndrojnë në ujë 12 orë para gatimit. Janë burim i vitaminave E, PP, K, J dhe të grupit B (B1 B2 B3 B5 dhe B6) si dhe minerale si kalcium, kalium, fosfor, shumë hekur, zink dhe selenium.

Recetë me fasule Lima
12 orë në ujë të ftohtë.
Zierja: 6 pjesë ujë dhe 1 pjesë Fasule Lima.
Koha e gatimit: rreth 60 minuta. Përbërësit:
300 gr fasule Lima
1 kokërr qepë
1 karotë
1 kërcell selino
bukë e thatë
hudhër
erëza dhe rozmarinë
kripë dhe vaji ulliri extra i virgjër

Përgatitja:
Ngrohni vajin e ullirit, shtoni kubet apo shiritat e karrotave, selinosë, qepës dhe hudhrën e grimcuar, skuqeni deri sa të marrë një ngjyrë të artë. Pritini bukën në copa të vogla, duke i marinuar me pak hudhër dhe vaj ulliri, thekini në furrë me një degëz rozmarinë. Piqini në furrë rreth 50 minuta fasulet Lima dhe kullojini. Shtoni fasulet Lima me pjesën tjetër të shoqëruar me copat e bukës crispy. Shërbejini duke i marinuar me rigon, vaj ulliri dhe erëza të tjera sipas dëshirës për shije.

Fasulet Lima i gjeni ne rrjetin e dyqaneve Neranxi ne paketim 350gr

Share: