Home Approccio Italo Albanese “Gojët e qepura”/ Rai3: Në Shqipëri rrezikohet liria e shtypit

“Gojët e qepura”/ Rai3: Në Shqipëri rrezikohet liria e shtypit

Sot në emisionin “Fuori Tg”, në Rai3, me Maria Rosaria De Medici, është diskutuar për lirinë e shtypit në Shqipëri, e cila është në rrezik dhe është përkeqësuar, ndërsa masat e fundit të qeverisë rrezikojnë informacionin dhe komplikojnë punën e reporterëve.

Maria Rosaria De Medici në emisionin “Fuori Tg”, në Rai311 Dhjetor, 2019 17:37

ITALI– Televizioni italian Rai3  ka kushtuar një shkrim lirisë së medies në Shqipëri,  me titull “Shqipëria, gojët e qepura”.

Sot në emisionin “Fuori Tg”, në Rai3, me Maria Rosaria De Medici, është diskutuar për lirinë e shtypit në Shqipëri, e cila është në rrezik dhe është përkeqësuar, ndërsa masat e fundit të qeverisë rrezikojnë informacionin dhe komplikojnë punën e reporterëve.

Emisioni nis me një përmbledhje të shkurtër të ngjarjeve që kanë të bëjnë përkeqësimin e lirisë së mediave në vendin tonë, ku përmendet arrestimi i bujshëm i i Xhulia Aliajt për përhapje të panikut pas tërmetit në rrjetet sociale. Gjithashtu Shqipëria klasifikohet në vendin e 82 për lirinë e shtypit.

Të ftuar në studio ishin Giuseppe Giulietti, president i Federatës Kombëtare të Shtypit Italian dhe Koloreto Cukali, kryetari i Këshillit të Mediave Shqiptare.

Basti

Në një skenar mediatik të ndikuar nga përqendrime të forta editoriale dhe marrëdhënie gjithnjë e më të ngushta midis botimit dhe pushtetit politik, masat e fundit të qeverisë rrezikojnë informacionin mashtrues dhe të komplikojnë punën e reporterëve, me një efekt të mundshëm domino në demokracitë e brishta të Ballkanit. Vizitorë në studion e Maria Rosaria De Medici, Giuseppe Giulietti (president i Federatës Kombëtare të Shtypit Italian) dhe Koloreto Cukali (anëtar i Këshillit të Mediave Shqiptare).

Kronikat e tërmetit

Në ditët e emergjencës së tërmetit në Shqipëri ndodhi tre gjëra: një vajzë 25-vjeçare u arrestua në Facebook i cili kishte shkruar se në portin e Durazzo ekzistonte rreziku që të shpërthente një depo gazi; kryeredaktorët e një TV dhe një faqe në internet janë të kërcënuar me arrest nëse nuk tërheqin një artikull, sipas të cilit, paketat e dhurimeve për viktimat e tërmetit përfunduan në ministrinë e brendshme; atëherë një uebfaqe e famshme është bllokuar sepse në një koment publik një numër viktimash është më i lartë se ai zyrtar.

Seksioni i reporterëve pa kufij mbi lirinë e shtypit thotë me qartësi të madhe se nëse rruga për në Bashkimin Evropian është akoma e gjatë për Shqipërinë, është gjithashtu për shkak të një problemi të demokracisë që gjithashtu është dhe mbi të gjitha i bazuar në lirinë e shtypit.

Vendi i dytë në renditjen botërore, në vitin 2018 sulmi ndaj gazetarëve shqiptarë arriti nivele që nuk u pa asnjëherë të shtypur mes qeverisë dhe krimit të organizuar, me fyerje, kërcënime me vdekje, padi për të frikësuar dhe ndaluar hetimet e korrupsionit. Edhe gjatë tërmetit informacionet e urgjencës politike në Shqipëri udhëtojnë në një kanal të vetëm: quhet Edi Rama TV.  

Gazetarët nuk kanë asnjë shans për të marrë informacion nga qeveria. Ne jemi një rast unik mbase në botë, sigurisht në Evropë, ku Kryeministri dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës japin të gjitha raportet e përgatitura vetë. “- thotë gazetari Armand Shkullaku në raportin e gazetarit të RAI, Valerio Cataldi.

I njëjti Cataldi më pas ndërhyn në studion telefonike për të ofruar një dëshmi të drejtpërdrejtë të lirisë së shtypit në Shqipëri gjatë ditëve të emergjencës së tërmetit:

Ne kemi kryer një speciale për trafikun e drogës në Shqipëri […] dhe episodi i tregoi Shqipërisë në lidhje me trafikun e drogës, tregoi se si mafia shqiptare është një qendër me rëndësi dhe forcë, dhe gjithashtu tregoi sesi politika u përfshi disi në hetimet dhe hetimet e trafikut të drogës.

Ky shërbim kur transmetoi shkaktoi një reagim shumë të fortë nga qeveria shqiptare. Kryeministri shkroi gjëra të tmerrshme në lidhje me Facebook-un kundër Facebook-ut, tha që ne ishim gënjeshtarë dhe se ata ishin të gjithë të përbërë dhe një seri komentesh dhe sulmesh u nxitën përmes Facebook dhe përmes rrjeteve sociale. Pas këtij qëndrimi të dhunshëm nga Kryeministri, erdhën kërcënime me vdekje kundër meje dhe fyerjet ndaj kumtesës sonë, e cila u akuzua për ndërtimin e lajmeve të rreme për lajme që në të vërtetë janë brenda mundësive të të gjithëve dhe konstatohet. “, deklaron Cataldi.

Ligji i ri për median

“Kryeministri tashmë ka mbrojtur pothuajse të gjitha mediet tradicionale. Megjithatë, ai ende nuk ka media në kontrollin e tij. Kjo është arsyeja pse ai po e zbaton këtë ligj, për të kontrolluar edhe median online. Gjëja e parë që duhet të keni frikë është se do të ketë një efekt domino në të gjithë Ballkanin. “, deklaron Cukali në studio.

Regjimet kanë nevojë për errësirë, është një rregull që zbatohet në botë. Ky lloj qëndrimi ndaj atyre që denoncojnë është diçka që përhapet. Në Itali kemi 24 reporterë nën mbrojtje: ata që nuk duan të dinë se çfarë po ndodh, kanë nevojë për errësirë.

Gjithashtu në rrjetë ata do të bëjnë ligje, për fat të keq flitet edhe në Spanjë për të prishur lidhjen në bazë të një përkufizimi të papërcaktuar të rendit publik, terrorizmit, rrezikut për kombin. Kjo është fjala që përdorin regjimet, ekziston rreziku i sigurisë.

Burimi: Rai3

(a.m/dosja.al)

Share: