Home KRYESORE Heroi qe zbuloi koronavirusin!

Heroi qe zbuloi koronavirusin!

Nga Kodian Tomorri.

Ky eshte Li Wenliang, nje doktor 34 vjecar nga Kina. Ne daten 30 dhjetor ai ishte i pari, qe zbuloi koronavirusin pasi pa testet e 7 pacienteve te semure.

Ne po ate dite, dergoi nje mesazh ne grupin e whatsappit me shoket e tij qe kishte patur studente ne shkollen e mjekesise, ku i paralajmeronte te benin kujdes per vete dhe familjet. Brenda pak oresh mesazhi u be viral ne te gjithe Kinen. Por cfare ndodhi me pas?

Partia e akuzoi per perhapje paniku. (Sa ngjashmeri me Shqiperine e pas termetit.)

E thirren dhe e rithirren me dhjetera here ne polici duke e akuzuar per cenim te sigurise kombetare, nderkohe qe ky tha se donte vetem te shpetonte jete njerezish. Vetem nje jave me pas, Partia pranoi se vendi ishte ne epidemi te plote. Doktorin e liruan te shkonte serish ne vendin e punes, por me mbikqyrje speciale.

Duke trajtuar pacientet me koronavirus u infektua dhe vet. Shkoi deri ne gjendje kritike, me rrezik per te humbur jeten. Sot eshte ende ne terapi intensive dhe i ndjekur nga Partia per panik.

Share: