Home KRYESORE Papa i lutet Zotit: Mos na lër në stuhi

Papa i lutet Zotit: Mos na lër në stuhi

“Zoti i Plotfuqishëm dhe i Mëshirshëm shiko gjendjen tonë të dhimbshme dhe mos na lini në mëshirën e stuhisë”. Kështu filloi lutja që Papa Françesku bëri në kopshtin e kishës së Bazilikës së Shën Pjetrit për të thirrur fundin e pandemisë së koronavirust. Në fund një bekim i jashtëzakonshëm “urbi et orbi”, i dhënë zakonisht nga Papa në Pashkë dhe Krishtlindje, me indulgjencën plenare.

“Të frikësuar dhe të hutuar, jemi thirrur të rreshtohemi së bashku”. “Për javë me radhë duket se mbrëmja ka rënë”, vazhdoi Bergoglio. “Errësira e dendur është trashur në sheshet, rrugët dhe qytetet tona. Ajo ka marrë përsipër jetën tonë duke mbushur gjithçka me një heshtje shurdhuese dhe një zbrazëti të shkretë dhe ne e kemi parë veten të frikësuar dhe të humbur, të mahnitur nga një stuhi e papritur dhe e furishme. Kuptuam që ishim në të njëjtën barkë, të gjithë të brishtë dhe të çorientuar, por në të njëjtën kohë të rëndësishëm dhe të domosdoshëm, të gjithë u thirrën të rreshtohemi së bashku ”.

Pranë portës qendrore të Bazilikës së Vatikanit u vendosën imazhi i Salus Populi Romani, ikona bizantine e Madonës, “shpëtimi i popullit romak” e ruajtur në bazilikën e Santa Maria Maggiore dhe që thirrej nga banorët për t’i mbrojtur ata nga dramat që shënuan historinë e qytetit të përjetshëm, dhe kryqi prej druri i shekullit të 15-të i ruajtur në San Marcello al Corso, i cili shpëtoi “mrekullisht”  nga një zjarr që shkatërroi kishën në 1519 dhe pastaj në 1522 para tij u lutën për ti dhënë fund një murtaje që goditi Romën . /Opinion.al

Share: