Home KRYESORE Shtimi i rasteve me koronavirus, Manastirliu video-mesazh qytetarëve: Lani duart sipas rregullave

Shtimi i rasteve me koronavirus, Manastirliu video-mesazh qytetarëve: Lani duart sipas rregullave

Ditët e fundit Shqipëria po përballet me shtim të rasteve të reja të infektuar me koronavirus. Lidhur me këtë situatë ka reaguar Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Përmes një video-mesazhi në rrjetet sociale, ministrja iu bën thirrje qytetarëve që të respektojnë rregullat. Ndër të tjera në këtë video thuhet se “viruset mund të jetojë në disa sipërfaqe për orë të tëra. Lani duart shpesh, përdorni ujë dhe sapunë për 20 sekonda ose dezinfektojini ato”.

Postimi

Çdo qytetar mund të ndihmojë në kufizimin e përhapjes së #COVID19. #RespektoniRregullat ↔️Kur dilni, ruani distancën 1.5 metër 😷Mbani maskë/barriera mbrojtëse kur nuk është e mundur të ruhet distanca fizike 🧼Lani shpesh duart 🧴Dezinfektoni dhe ajrosni ambientet ku qëndroni ‼️#RuaniShëndetin #Mbroni veten dhe të tjerët./Opinion.al

Share: