Home Gjeo-Ekonomia Macron i përgjigjet Erdogan: Po kufizon liritë e popullit turk

Macron i përgjigjet Erdogan: Po kufizon liritë e popullit turk

Presidenti Emmanuel Macron i është përgjigjur homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan pas një deklarate të bërë më herët nga ky i fundit.

Macron është shprehur për agjensinë e lajmeve ‘Brut’ se Erdogan është duke kufizuar liritë e popullit turk.

Kujtojmë që më herët, presidenti Erdogan e ka cilësuar Macron si pengesë dhe barrë për Francën.

“Macron është një barrë për Francën. Macron dhe Franca po kalojnë një periudhë shumë të rrezikshme në të vërtetë”, është shrehur më herët Erdogan për gazetarët, duke iu referuar protestave në qytetet Franceze. “Shpresa ime është që Franca të çlirohet nga problemi Macron sa më shpejt të  jetë e mundur.”

Prej kohësh marrdhëniet midis Francës dhe Turqisë nuk kanë qënë të mira për shkak të mosdakordësimit të disa çështjeve gjeopolitike, ndërkohë që së fundmi, konflikti është përshkallëzuar në rrafsh personal mes dy persidentëve.

Share: