Home KRYESORE 100 mln euro drogë në Selanik, dy shqiptarët e sollën nga Amerika...

100 mln euro drogë në Selanik, dy shqiptarët e sollën nga Amerika Latine

Autoritetet në Selanik kanë arritur të sekuestrojnë sasinë më të madhe të drogës të kapur ndonjëherë, ndërsa kanë vënë në pranga dy shtetas shqiptar dhe një kroat. Është fjala për 324 kilogramë kokainë e pastër, ndërkohë që vlera e shitjes së saj në treg do të arrinte në 100 milionë euro.

Të tre të arrestuarit akuzohen për trafik, magazinim dhe transport të drogës si dhe përfshirje në grup kriminal.

Sipas burimeve zyrtare, të arrestuarit janë një shqiptar 37-vjeçar, një 35-vjeçar po ashtu nga Shqipëria dhe një kroat 36-vjeçar, ndërsa një person i katërt me origjinë kroate është i përfshirë në trafik. Policia i karakterizon ata si drejtues të rrjetit ndërkombëtar të trafikut.

Kohët e fundit, autoritetet greke së bashku me ndihmën e shërbimit amerikan kundër trafikut të drogës (DEA) po  kryenin një hetim, i cili u finalizua me arrestimet dhe konfiskimin e drogës pasditen e së premtes, në dy automjete dhe një apartament në Selanik.

Droga duket se ka qenë e destinuar për territorin grek, ndërsa nuk dihet ende rruga e mbërritjes së saj. Dyshohet se ngarkesa arriti në Europë në një kontejner nga një vend i Amerikës Latine./Opinion.al

Share: