Home KRYESORE A mund të shpëtohej Sabrina!

A mund të shpëtohej Sabrina!

(Pafajsia jote dhe gishti i drejtuar nga shoqëria!

Nga Nora Malaj

Dua ta trajtoj ketë ngjarje makabre , që ka tronditur jo pak shoqërinë tonë ne nje dimension social , pa u futur në qerthullin e fyerjeve dhe sharjeve , kush është fajtor e kush i pafajshëm , por dua në retrospektiv të kuptoj sesa e rëndësishme është jeta dhe sesa e pavlerësuar është sot .

Sabrina , (ndjesë 🙏e mira dhe e bukura Sabrinë , që tashmë ke marr rrugëtimin drejt Parajsës , me pafajsinë e dlirësinë tende , duke ikur turravrap, pa dëshirën tënde , por me dorën vrastare të njeriut që dikur i besove endrrat e tua , në nje moshë fare minore e tashmë kjo dorë u kthye ne vrasje mizore ) nje vajzë e bukur , plot endrra e dëshira për jetën erdhi në kete bote , duke gëzuar prindërit dhe duke endërruar për nje jetë te bukur e te rrethuar me miresine e prinderve dhe me urimin , qofsh e lumtur e pac perhere jetë diellore .

Askush nuk mendonte kur Sabrina erdhi ne jetë , qe ajo do te ishte nje fame fatale ( nje grua me fat tragjik) , pikërisht ne moshën me te bukur të lulëzimit të saj te plotë , ne moshën 23 vjecare .

Atehere kur vdekja ne menyre mizore e tragjike do ta rrembente si me vrik dhe do shkaktonte tragjedine me te madhe per te dhe familjen .
Sabrina do jetonte nje femijeri , qe sipas fjaleve te prinderve dhe te afermve ishe e bukur dhe e shendetshme . Por paraadoleshenca per Sabrine ishte me e shpejtë se shoket e shoqet e saj .

Sipas rrefenjave , ajo u njoh me djalin – burrin qe do t’i merrte jetën dhe ra ne dashuri??!!
Ishte dashuri apo thjeshtë nje terheqje e fortë fizike , e cila i paraprinte ora biologjike , e cila e bente ate te ishte e “ marrosur “ pas “ princit të kaltër “ , qe me pas u kthye ne vrasesin e saj dhe i mori jetën ??!!

Ajo ishte e pafuqishme per te perballuar fluksin ndjenjave . Nuk kishte me ke te konsultohej . Me prinderit e kishte te pamundur t’ua thoshte , ketu fillon problemi , frika nga të verteta që mund të kalojnë e perballem femijet gjatë rritjes , i bejne ata te mos marrin rrugen e gabuar dhe te pasigurtë , që do ta ndjeki terë jetën . Nuk kishte kujt t’i besonte endrrën e saj , pasi mjedisi i ngarkuar me tabu ku jetonte , do ta bente “fajtore “ .

Fatkeqesisht nuk kishte as nje sherbim psikosocial qe sjo te kishte mundesi te bente terapi . Thjeshtë ishte nje vajze e vogel qe po perjetonte enderrat e medha , se kish njohur “ princin e kaltërt “ . Per te ai ishte me i bukuri , me i miri , ideali i jetës së saj . Ishte totalisht e varur prej tij .. Ishte si ne enderra ! Vendimarrja ishte fatale ! Nuk mundi t’i qendronte tundimit dhe u arratis , shkoi te realizonte endrren e saj .. Thjeshte donte te jetonte me njeriun qe e enderronte dhe mendonte se ishte gjysma e tij me e mire . Ketu fillojnë dhe problemet . Vajza ishte minorene dhe ende ne moshë te re per te braktisur shkollen dhe per t’u martuar . Nga ana ligjore ishte e pamundur kjo martesë . Familjen e dy te rinjve u vunë ne darën e faktit , rrembimit . Gjithkush mbylli njerin sy dhe sipas gjasave pranuan realitetin ??!!

Vajza , ishte e mitur per kete vendimarje . Djali , njeriu që u shfaq gjatë terë kohës problematik , si nje pseudo Pigmalione , donte ta “ rriste “ vet vajzën dhe ta ndërtonte portretin e saj sipas formave të tij . Djali , me egon mashkullore , me problematika të mbartura në formimin e tij , me tendencëb per t’u berre “ burri tradicional “ , filloi historine e “ traditës “ me te turpshme , se druri ishte mekanizmi më i mirë per edukim .

Tashmë dashuria perfundoi dhe kryefjala ishte druri . Djali , burri dhe me pas babai i vajzës së mitur , kish menduar se druri është “ arma me e mire per edukimin , se ai ka dalë nga Xheneti “ sic thonin te parët dhe qe ai nuk e ka lexuar e kuptuar drejte ( dhe jo vetem ai po shumë kush tjeter , qe ne fakt duhet lexuar qe druri i ka ikur te mires ( xhenetit ) dhe është e keqja me e madhe per njerezimit) , dhe druri u be lajtmotivi i jetes se tyre .

Po njerezit ku ishin? Te afermit , prinderit , miqte e mikeshat ??? Po shoqeria cfare bente ??
Ne nje mjedisë ruralë cdo gje dihet . Është vend i vogel .. Tashmë të gjithë u mesuan dhe nuk deshironin te degjoni as te qarat e vajzes , as dhimbjen qe ndjenin por te mesuar me te keqen mendoni se nje dite gjerat do sheshohen .. Po pastaj ??!! La vita continua .. ( Jeta vazhdon)?? !!
E teksa fundi i martese vjen , tashme as urdhri mbrojtës nuk mbron!

Problematiku djale , ndeshkohet e me oas lirohet ??!! por rishtazi është i rrezikshem . E teksa ujerat duken sikur qetesohen ne te vertete , nje dite te bukur plas tragjedia .. Vajza vritete nga “ princi i kalter” me “ buke ne goje “ 😪😪 Femija mbetet jetim dhe burri – baba – vrasese perfundon ne burg .

Ca shoqata protestuan ( me te drejte po shume te vonuar ) mediat ngulmuan te zbardhin ngjarjen ( po u moren me ngjarjen jo me pasojen , ky është edhe fokusi i tyre ) , nje pjese e figura me profil politiko- social nxorren foton e Sabines dhe kerkuan drejtesi dhe kjo ishte e gjitha .

Ne fakt nuk është kaq . Kemi te bejme me demtimin ne gjeneze te familjes shqipatre . Kemi te bejme me drame e radhes se paralajmëruar . Kemi te bejme me armer qe jane sheshit dhe me jeten e qytetarit qe nuk vlen as “dy leke “ . Kemi te bejme me situatën uleritëse te jetes se pasigurte te ndertuar që ne gjenezë që është familja , me nje prinderim problematike plote tabu dhe me degjenerimin e dhunes deri ne menyrë jetese .

Sot syte e shoqërisë shqipatre i ka zene perdia e nuk shohin qarte . Duhet te analizojme me gjakftotësi por me mirësi ngjarjen dhe te behemi bashke per te mbeshtetur e ruajtur familjen . Sot familja është ne rrezik te shkermoqet e te zhbehet ! Per kete gje u be kurban Sabina ! Ndaj fajtor jemi te gjithe pa perjashtim, qe nga prinderit , shoqeria , familjaret e deri te instancat e modelet qe promovojme . Jeta nuk duhet te jete Fake ( e genjeshter) por duhet te jetohet me dinjitet se jepet nje here per kedo , pavaresisht nga statusi social dhe ekonomik .
Kam dhimbje per ty Sabrine ! 😪😪😪🙏🙏🙏

Share: