Home KRYESORE SPAK kërkon 12 vite burg për Saimir Tahirin

SPAK kërkon 12 vite burg për Saimir Tahirin

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka kërkuar 12 vite burg për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Gjykata e Posaçme e Apelit nisi rishqyrtimin e dosjes në ngarkim të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Në seancë, prokurorët e SPAK këmbëngulën për deklarimin fajtor të Tahirit për akuza që e lidhin atë me trafikun e drogës dhe grup të strukturuar kriminal. Ata i kërkuan gjykatës dënimin me 12 vite burg.

Por, duke qenë se gjykimi është bërë me procedurë të shkurtuar, i kërkuan që të ulet edhe 1/3 e dënimit, duke kërkuar një dënim përfundimtar prej 8 vitesh burg.

E njëjta masë është kërkuar edhe për ish-drejtorin e Policisë së Vlorës, Jaeld Çelën.

Share: