Home Gjeo-Ekonomia Lavrov: Rreziqet e luftës bërthamore janë serioze dhe reale!

Lavrov: Rreziqet e luftës bërthamore janë serioze dhe reale!

Rreziqet e luftës bërthamore janë “serioze dhe reale” dhe Kremlini dëshiron t’i zvogëlojë të gjitha shanset për t’i ngritur ” këto rreziqe, ka thënë ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov.

Në një intervistë televizive, Sergei Lavrov tha: “Ky është pozicioni ynë kyç mbi të cilin ne bazojmë gjithçka. Rreziqet tani janë të konsiderueshme. Unë nuk do të doja t’i ngrija ato rreziqe artificialisht. Shumë do ta donin këtë. Rreziku është serioz, real. Dhe ne nuk duhet ta nënvlerësojmë atë.”

Lavrov gjithashtu tha se konflikti ukrainas do të përfundonte me një marrëveshje, por përmbajtja e saj do të varet nga situata ushtarake.

Komentet vijnë pasi ministri i Jashtëm tha se bisedimet midis Ukrainës dhe Rusisë ishin “ndërprerë” sepse Moska nuk ka marrë një përgjigje nga Kievi për propozimet e saj të fundit, detajet e të cilave nuk janë bërë publike.

Ndërsa sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres do të takohet me Lavrov dhe Presidentin Vladimir Putin në Moskë javën e ardhshme për të bërë një lutje urgjente për paqe, shkruan Sky News./Opinion.al

Share: