Home I pakategorizuar “Krimea është e jona”, Zelensky: Lufta në Ukrainë mbyllet me çlirimin e...

“Krimea është e jona”, Zelensky: Lufta në Ukrainë mbyllet me çlirimin e saj

Lufta në Ukrainë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj. Kështu është shprehur presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Presidenti i Ukrainës ka folur pasi një varg shpërthimesh goditën një bazë ajrore ruse atje, duke vrarë një person.

Zelensky nuk i përmendi shpërthimet e së martës, por tha: “Krimeja është ukrainase dhe ne kurrë nuk do të heqim dorë nga ajo”.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se municionet shpërthyen në bazë. Ndërkohë, Ukraina mohoi çdo përgjegjësi për shpërthimet.

Krimea njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Ukrainës – por gadishulli i Detit të Zi u aneksua nga Rusia në vitin 2014 pas një referendumi të cilin komuniteti global e sheh si të paligjshëm. Shumë ukrainas e shohin këtë si fillimin e luftës së tyre me Rusinë.

Të martën, një seri shpërthimesh tronditën bazën ushtarake Saky pranë Novofedorivka, në perëndim të Krimesë, e cila është pranë vendpushimeve bregdetare të turistëve rusë.

Novofedorivka dhe Saky janë rreth 50 km (30 milje) në veri të portit të Sevastopolit, shtëpia e flotës ruse të Detit të Zi. Baza ajrore ishte përdorur nga Rusia për të nisur sulme ndaj objektivave thellë brenda Ukrainës.

Pamjet në mediat sociale treguan plazhistët duke vrapuar teksa shpërthimet goditën vendin. Dëshmitarët thanë se kishin dëgjuar të paktën 12 shpërthime. Departamenti i Shëndetësisë i emëruar nga Rusia në Krime tha se një civil ishte vrarë dhe tetë të tjerë u plagosën.

Ministria ruse e mbrojtjes këmbënguli se shpërthimet ishin për shkak të municioneve që kishin shpërthyer në një dyqan dhe se nuk kishte “ndikim zjarri” nga jashtë. Megjithatë ky pretendim nuk është verifikuar.

Ndërkaq ndihmësi i presidentit ukrainas Mykhailo Podolyak mohoi se Ukraina qëndronte pas shpërthimeve, duke i thënë kanalit televiziv online Dozhd: “Sigurisht që jo. Çfarë kemi të bëjmë me këtë?”

Çdo sulm ndaj Krimesë nga Ukraina do të konsiderohej thellësisht serioz nga Moska. Rusia dha një paralajmërim muajin e kaluar kur ish-presidenti Dmitry Medvedev kërcënoi se “Dita e gjykimit do të vijë menjëherë” nëse Ukraina do të shënjestronte Krimenë./opinion.al

Share: