Home Gjeo-Ekonomia “Jo vetëm lider i Rusisë, por një udhëheqës i botës”, The Guardian:...

“Jo vetëm lider i Rusisë, por një udhëheqës i botës”, The Guardian: Vendet e Azisë Juglindore të hapura ndaj ‘ofertave’ të Putinit

Kreu i juntës ushtarake të Mianmarit ka mirëpritur në një takim presidentin rus Vladimir Putin, ndërsa nuk ka ngurruar të shprehë  vlerësimin e tij për liderin rus.

“Ne do t’ju quanim jo vetëm udhëheqës të Rusisë, por një udhëheqës të botës, sepse ju kontrolloni dhe organizoni stabilitetin në të gjithë botën,” ka thënë Min Aung Hlaing.

Këto lëvdata erdhën menjëherë pasi Putin në një fjalim të tij sfidues përpjekjet evropiane për të izoluar Rusinë , duke u shprehur se ai do të kthehej në Azi

Ushtria e Mianmarit, e cila gjithashtu është përballur me një sërë sanksionesh nga vendet perëndimore pas grushtit të shtetit të vitit të kaluar, ka qenë veçanërisht e hapur ndaj ofertave të tilla miqësie.

Myanmar planifikon të importojë gaz dhe karburant rus dhe ka nënshkruar një udhërrëfyes për bashkëpunimin në energjinë bërthamore me korporatën shtetërore ruse bërthamore, Rosatom.

Bashkëpunimi energjetik mund të thellohet më tej, thotë Marston.

“Rusia ka humbur disa nga vendet e saj të shpimit në det të hapur në Vietnam për shkak të presionit kinez,” thotë ai, duke shtuar se është e mundur që Moska mund të kërkojë nga Mianmari për eksplorim pasi firmat përfshirë Totalin të jenë tërhequr nga vendi.

Në të gjithë Azinë juglindore, përgjigjet ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë ndryshojnë, por ajo shihet kryesisht si një luftë rajonale në Evropë, thotë Frederick Kliem, një studiues dhe pedagog në Shkollën S Rajaratnam të Studimeve Ndërkombëtare në Singapor .

Shumë theksojnë se Rusia nuk ka monopol në shkeljen e ligjit ndërkombëtar, shton ai.

Vetëm Singapori ka vendosur sanksione ndaj Rusisë – një vendim ndoshta i nxitur nga pikëpamja e saj se e drejta ndërkombëtare mbështet shtetet më të vogla dhe se duhet të mbajë një qëndrim të qëndrueshëm në mbështetje të kësaj, thotë Chong Ja Ian, një profesor i asociuar i shkencave politike në Universitetin Kombëtar të Singapor.

Ndërsa shitjet e armëve kanë qenë tradicionalisht kostumi më i fortë i Rusisë në Azinë juglindore, është shprehur Kliem, por ka një fokus te energjia pasi vendet kërkojnë marrëveshje më të lira për të mbrojtur konsumatorët.

Sakaq kompania shtetërore e naftës dhe gazit në Indonezi Pertamina është në bisedime për të blerë naftë bruto nga Rusia nën normën e tregut.

360grade.al

Share: