Home Gjeo-Ekonomia PROFIL/ U mbijetoi disa tentativave për helmim, për të dhënë shpirt në...

PROFIL/ U mbijetoi disa tentativave për helmim, për të dhënë shpirt në qelitë e Arktikut! Kush ishte lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny

Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny ka vdekur në burg, duke i dhënë fund një lufte shumëvjeçare kundër korrupsionit dhe Kremlinit që e pa atë të t’i mbijetonte disa tentativave për helmim. 

Një kritik i shquar i Presidentit Vladimir Putin, Navalny u shua në moshën 47-vjeçare, ndërsa i kaloi muajt e tij të fundit pas hekurave, me Putinin që shtoi përpjekjet për të reformuar vendin dhe për të mbështetur nisjen e konfliktit në Ukrainë.

“Më 16 shkurt 2024, në koloninë penale nr. 3, i dënuari AA Navalny nuk u ndje mirë pas një shëtitje, pothuajse menjëherë humbi vetëdijen,” raportoi agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar shërbimin orison të vendit.

“Menjëherë në vendngjarje kanë mbërritur punëtorët mjekësorë të objektit dhe është thirrur ekipi mjekësor i urgjencës. Janë kryer të gjitha masat e nevojshme reanimuese, por nuk kanë dhënë rezultate pozitive dhe mjekët e urgjencës konfirmuan vdekjen e të dënuarit.” Vdekja e Navalnyt e lë opozitën ruse, të bllokuar nga vitet e ngacmimeve dhe ndjekjeve penale, pa një figurë të qartë. Të gjithë kritikët e profilit të lartë të Putinit tani janë ose të vdekur, të burgosur ose në mërgim.

Mirëpo, pa dyshim, Navalny ishte ‘guri më i madh në këpucën’ e udhëheqësit të Kremlinit. Për më shumë se një dekadë, ai udhëhoqi protesta mbarëkombëtare kundër autoriteteve, kandidoi për detyrë për të sfiduar anëtarët e establishmentit rus dhe ngriti një rrjet zyrash fushate në të gjithë vendin, të cilat që atëherë janë çmontuar.

I lindur në vitin 1976 në qytetin e vogël Bytyn, afër Moskës, Navalny u arsimua si jurist dhe ekonomist, por hyri në politikë në vitin 2008, duke krijuar fondin e tij kundër korrupsionit, FBK, tre vjet më vonë. Ai ishte i njohur për aftësitë e tij oratorike, si dhe përdorimin e hapësirës në internet për të promovuar rezultatet e hetimeve të tij dhe për të përhapur idealin e asaj që ai e quajti “Rusia e mrekullueshme e së nesërmes”. Njohuria e tij dixhitale e bëri atë veçanërisht të popullarizuar në mesin e adoleshentëve dhe të rinjve të Rusisë me mendje më demokratike.

Navalny u bë i njohur si kritiku më i hapur i Kremlinit të Rusisë, pasi drejtoi një seri hetimesh kundër korrupsionit ndaj anëtarëve kryesorë të elitës ruse. Ekspozimi i tij në vitin 2017 i stilit të jetesës luksoze të Dmitry Medvedev, një ish-president dhe kryeministër, çoi në protesta masive. Dhe një hetim mbi një “pallat sekret” luksoz në bregun e Detit të Zi të Rusisë, që supozohet se është në pronësi të Putinit, rezultoi në një valë indinjate në të gjithë Rusinë në vitin 2021.

Navalny u përpoq të kandidonte kundër Putinit në zgjedhjet presidenciale të vitit 2018, por u ndalua të hynte në garë për shkak të një dënimi të vitit 2014 për përvetësim, të cilin ai e mohoi kategorikisht si të sajuar për ta mbajtur atë jashtë politikës. Zyrtarët rusë theksuan se nuk i referoheshin Navalny me emër për të shmangur ngritjen e profilit të tij në publik.

Ndërsa ishte në një udhëtim pune në Rusi në gusht 2020, Navalny u helmua me një agjent nervor ushtarak në një tentativë për t’i vrarë, për të cilën ai fajësoi drejtpërdrejt Putinin. Navalny i mbijetoi kalvarit falë këmbënguljes së familjes që ai të transportohej me avion në Gjermani, ku iu nënshtrua trajtimit dhe një procesi të gjatë rehabilitimi. Kremlini mohoi çdo përfshirje në helmimin e tij, i cili u dënua nga qeveritë perëndimore dhe çoi në një tendosje të mëtejshme të marrëdhënieve me Rusinë.

Megjithatë, Navalny vendosi të kthehej në Rusi në fillim të vitit 2021. Ai u dënua me 2 vjet e gjysmë burg për shkelje të lirimit me kusht të lidhur me atë dënim. Vendimi erdhi disa ditë pasi më shumë se 5,000 njerëz u arrestuan në të gjithë Rusinë në mitingjet në mbështetje të Navalny. Aleatët e tij gjithashtu janë persekutuar dhe fondi i tij kundër korrupsionit u shpall një organizatë ekstremiste disa muaj pas dënimit të tij, duke e detyruar shumicën e stafit drejtues të iknin jashtë vendit.

Navalny u gjykua me akuza të reja për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës dhe u dënua me nëntë vjet të tjera burg. Më pas, në gusht, ai u dënua me 19 vjet të tjera në një koloni penale të sigurisë maksimale me akuza për ekstremizëm, në atë që aleatët e tij dhe komuniteti ndërkombëtar e quajtën një fushatë të Kremlinit për ta mbajtur atë të burgosur përgjithmonë. Navalny i mohoi të gjitha akuzat kundër tij, duke i konsideruar ato si të motivuara politikisht.

Mbështetësit e tij në mënyrë të përsëritur ngritën shqetësime për trajtimin e tij në paraburgim, duke përfshirë aksesin në kujdesin e duhur mjekësor dhe izolimin e shpeshtë në një qeli të vogël ndëshkimi. Në një intervistë me NBC News në vitin 2021, Putin tha se nuk mund të garantonte se Navalny do të dilte i gjallë nga burgu. Por edhe në burg, Navalny vazhdoi të sfidonte Putinin.

Me stilin e tij sfidues, por sarkastik, Navalny detajoi realitetet e sistemit penitenciar rus dhe promovoi hetime të reja kundër korrupsionit mbi të cilat ekipi i tij kishte punuar në mërgim. Ai lëshoi ​​deklarata kundër Kremlinit përmes avokatëve të tij dhe foli hapur kundër veprimeve të qeverisë ruse në Ukrainë.

Navalny u caktua si i burgosur i ndërgjegjes nga Amnesty International në vitin 2021, me SHBA dhe qeveri të tjera që bënin thirrje për lirimin e tij. Një film për jetën e tij fitoi çmimin “Oscar” për filmin më të mirë dokumentar vitin e kaluar. Por fitorja shkaktoi polemika në Ukrainë, ku disa kritikë e përshkruan Navalny-n si një nacionalist rus dhe vunë në dukje komentet në vitin 2014 në të cilat ai tha se nuk sheh asnjë ndryshim midis ukrainasve dhe rusëve – një ndjenjë që Putin do ta përdorte më vonë si një nga argumentet mbështetëse të luftës së tij tetë vjeçare. Navalny, megjithatë, kritikoi kryengritjen e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore dhe më vonë e përshkroi pushtimin në shkallë të plotë si të padrejtë dhe vetë-shkatërruese.

Navalny ka lënë pas gruan e tij, Julia, vajzën Daria dhe djalin Zahar.

Top Channel

Share: