Home KRYESORE Dritë në fund të tunelit për Ukrainën, SHBA miraton paketën e ndihmës...

Dritë në fund të tunelit për Ukrainën, SHBA miraton paketën e ndihmës të bllokuar prej muajsh

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së ka miratuar dërgimin e 60.8 miliardë dollarëve ndihmë për Ukrainën.

Demokratët dhe republikanët u bashkuan së bashku pas muajsh bllokimi mbi mbështetjen e ripërtërirë amerikane për të ndihmuar Ukrainën të shmangë pushtimin rus.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy shkroi në Twitter duke thënë se ishte “mirënjohës” për vendimin, i cili tha se “e mban historinë në rrugën e duhur”.

“Demokracia dhe liria do të kenë gjithmonë rëndësi globale dhe kurrë nuk do të dështojnë për sa kohë që Amerika ndihmon për ta mbrojtur atë. Ligji jetësor i ndihmës i SHBA-së i miratuar sot nga Dhoma e Përfaqësuesve do të pengojë zgjerimin e luftës, do të shpëtojë mijëra e mijëra jetë dhe do të ndihmojë të dy kombet tona të bëhen më të fortë”, u shpreh ai.

Presidenti i SHBA Joe Biden kërkoi për herë të parë financimin në tetor, pasi furnizimet ushtarake të Ukrainës filluan të pakësohen.

360grade.al

Share: