Home Gjeo-Ekonomia Socialistët e kryeministrit spanjoll Pedro Sánchez fitojnë votën katalanase, separatistët humbasin terren

Socialistët e kryeministrit spanjoll Pedro Sánchez fitojnë votën katalanase, separatistët humbasin terren

Socialistët e kryeministrit spanjoll Pedro Sánchez kanë fituar zgjedhjet rajonale të Katalonjës pasi partitë pro-pavarësisë humbën terren.

Partia Socialiste Katalane (PSC), nën ish-ministrin spanjoll të shëndetësisë Salvador Illa, fitoi vota të konsiderueshme për të dalë si fitues.

Me 99% të votave të numëruara, ajo ka siguruar 42 mandate. Mbështetja për pavarësinë ka rënë në 42%, nga 49% në 2017, thotë instituti i statistikave i qeverisë katalanase.

Në fushatën përpara këtyre zgjedhjeve, çështja e marrëdhënieve të Katalonjës me pjesën tjetër të Spanjës u shty në plan të dytë nga sfida të tjera, si thatësira në rajon dhe kriza e strehimit.

Partia e linjës së ashpër Together for Catalonia (JxCat) e ish-presidentit rajonal Carles Puigdemont ishte e dyta, me 35 vende, duke rikuperuar statusin e saj si forca kryesore pro-pavarësisë në rajon përpara të Majtës Republikane Katalanase (ERC).

Por në përgjithësi, sipas BBC, partitë nacionaliste humbën mbështetjen, që do të thotë se nuk kontrollojnë më parlamentin rajonal, si një goditje për lëvizjen për pavarësi.

Megjithatë, partitë pro-pavarësisë kanë bërë lëshime të konsiderueshme nga qeveria qendrore në vitet e fundit dhe vazhdojnë të kërkojnë një referendum për pavarësinë.

Qeveria e pakicës ERC e Pere Aragonès thirri zgjedhjet e parakohshme pasi dështoi të mblidhte mbështetjen e mjaftueshme për të miratuar buxhetin vjetor të rajonit.

Sánchez do ta shohë këtë rezultat si shfajësim të politikave të tij në Katalonjë, në veçanti, një ligj i diskutueshëm amnistie që përfiton nacionalistët që përballen me veprime ligjore për veprimtari separatiste.

Amnistia, e cila po përfundon kalimin e saj në parlamentin spanjoll, ka shkaktuar një reagim të ashpër nga kundërshtarët e djathtë.

Illa e përshëndeti rezultatin si “një epokë të re për Katalonjën”. Ai tha se ndër faktorët që kishin siguruar rezultatin “ishin politikat e zbatuara nga qeveria spanjolle dhe kryeministri i saj, Pedro Sánchez, të cilit i dërgoj mirënjohjen dhe falënderimet”.

Ligji i amnistisë ishte një kusht i mbështetjes parlamentare që JxCat dhe ERC i dhanë Sánchez në investimin e tij, duke e lejuar atë të formonte një qeveri të re qendrore nëntorin e kaluar.

Puigdemont, i cili u largua jashtë vendit në vitin 2017 pasi drejtoi një ofertë të dështuar për shkëputje, pritet të përfitojë nga amnistia dhe të kthehet në Spanjë. Ai bëri fushatë përpara këtyre zgjedhjeve nga jugu i Francës.

Pavarësisht fitores së socialistëve, nuk do të jetë e lehtë për zotin Illa të formojë një qeveri, duke pasur parasysh se ai ka të ngjarë të ketë nevojë për mbështetjen e ERC dhe aleancës së ekstremit të majtë Comuns Sumar.

Puigdemont bëri thirrje që ERC të mos ishte pjesë e një koalicioni që përfshinte PSC sindikaliste. Në vend të kësaj, ai sugjeroi se dy partitë kryesore pro-pavarësisë duhet të përpiqen të formojnë një administratë, siç kishin bërë në të kaluarën përpara se marrëdhëniet e tyre të prisheshin.

Megjithatë, natyra e fragmentuar e parlamentit katalanas, i cili është i ndarë nga aleancat sindikaliste-separatiste, si dhe nga një ndarje majtas-djathtas, ka të ngjarë t’i bëjë negociatat paszgjedhore të gjata. Nëse nuk formohet një administratë e re, do të ketë zgjedhje të përsëritura.

Partia Konservatore Popullore (PP) bëri fitime të konsiderueshme për t’u bërë partia e katërt në Katalonjë, e ndjekur nga Vox e ekstremit të djathtë. Në të kundërt, centristët e vetëquajtur të Ciudadanos humbën përfaqësimin e tyre në parlament, vetëm shtatë vjet pasi u bënë forca kryesore e rajonit.

Ndërkohë, një parti e re e ekstremit të djathtë, Aleanca Katalane, fitoi dy vende në anën e pasme të platformës së saj të pakompromis bazuar në separatizmin dhe politikat anti-imigruese.

Top Channel

Share: