Home 2015 December 19

Daily Archives: 19 December, 2015

Pallati i drejtësisë në gheton e padrejtësisë!

Dr. Ledian Droboniku Docent i së drejtës kushtetuese Arkitektë dhe inxhinierë janë mbledhur rreth pallatit të drejtësisë për ta shpëtuar atë nga degradimi total. Përpjekjet e...

Pyjet e Pukës dhe Mirditës po shkatërrohen me hapa alarmantë para moratoriumit të pyjeve!

Shoqata e Ruajtjes dhe Mbrojtjes së Mjedisit Natyror në Shqipëri (PPNEA) ngre shqetësimin për prerjet masive dhe të shfrenuara që janë vënë re në...

Virtyti, Aristokrati, Autizmi, Skizofrenia dhe Egoizmi Ekstrem

Nga Dr.Apostol Vaso E vërteta rreth fjalës së urtë “Të mocmit kanë thën딝 ose “Një plak i mencur ka thën딝.. . Këto janë fraza që ne...

Djali i Alia Izetbegoviçit: Nuk do ta njohim kurrë Kosovën!

Ndonëse se serbët i kanë vrarë rreth 200 mijë myslimanë, 8 mijë për një ditë në Srebrenicë, djali i Alia Izetbegovicit, ka deklaruar se...

Vëmendje ndaj te varfërve edhe pse mund te thonë: si u bëtë kaq të...

Nga Selim Belortaja Çdo fakt i ditës më bind fort e më fort se të varfrit në këtë vend janë absolutisht të papërfaqsuar. Askund. I...

MENCURIA E MARTESES DHE KUNDER NATYRES – Michel Foucault

Nga Blerta Haxhiaj Të jesh i lirë në marrëdhënie më kënaqësinë ishtë të jesh i lirë nga autoriteti i tyre dhe jo të jesh skllav...

Kreshnik Spahiu: Nesër nis vala e protestave ndryshe KuqeZi

Aleanca KuqeZi bën me dije se do nisë nesër një fushatë ndryshe kundër qeverisë. Ata do protestojnë me qeleshe të çdo krahine para ministrive...

Vdiq nje foshnje mbreme nga te ftohtit e zemres tone!

Nga Ilir Kadia Nje televizion ketu po jep lajmin e fundit se mbreme nje foshnje nje muajshe ka humbur jeten, pasi ka fjetur naten ne...

Sa rezikojme nga radikalizimi fetar…

Instituti Shqiptar i Studimeve Ndërkombëtare publikoi disa ditë më përpara një studim për “Ekstremizmin e dhunshëm dhe radikalizmin fetar”. Në studion e “Revistës Televizive...

Cka thene At Zef Pllumi per Shyqyri Cokun dhe Berishen…?

Dhënia e disa medaljeve të mirënjohjes për kontribut në luftën për çlirimin e Atdheut në 1944 vazhdon të trajtohet në media dhe vecanerisht ne...