Home KRYESORE PDIU negociata me Ramën për Ministrinë e Kulturës

PDIU negociata me Ramën për Ministrinë e Kulturës

Gazeta Panorama bën me dije se PDIU po zhvillon negociatat për Ministrinë e Kulturës. Po i njëjti burim, thekson se kjo parti do të ketë edhe një zv/ministër në kabinetin qeveritar.

Pak ditë më parë, kryeministri Rama, përgjatë një bashkëbisedimi me ndjekësit e tij në rrjetin social facebook, përfërcoi faktin se koalicioni qeverisës PS-LSI tashmë ka edhe një anëtar tjetër.

Drejtoritë

Përveç Drejtorit të Përgjithshëm të Arkivave, PDIU do të ketë dhe postin e nëndrejtorit të Përgjithshëm të Tatimeve, ku postin tjetër të nëndrejtorit e mban LSI­ja. Ajo ka marrë po ashtu dhe drejtoritë rajonale të Tensionit të Lartë të OST­së për Jugun dhe Veriun e Shqipërisë. Por shtrirja e saj në administratën e lartë prek dhe nivele më të ulëta.

PDIU do të drejtojë Doganën e Durrësit, Drejtorinë e Kontrollit të Shërbimit të Automjeteve në Tiranë, por dhe zyrën e ALUIZNI­t në Tiranë për zonat rurale. Zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë e Dibrës, ku PDIU ka një mbështetje të madhe duke kontrolluar Këshillin Bashkiak, e kanë nxitur më shumë Kryeministrin që të shpejtojë përfshirjen e kësaj partie edhe më gjerë në administrimin e maxhorancës.

Përfaqësues të lartë të saj, duke përfshirë deputetin Aqif Rakipi, janë të instaluar prej ditësh në Dibër për të mbështetur kandidatin e PSsë për këtë bashki, Muharrem Rama. Bashkëpunimi me Partinë Drejtësi, Unitet dhe Integrim ka nisur me reformën territoriale administrative, kur maxhoranca pranoi propozimet e bëra nga kjo parti për hartën e re të bashkive.

Më pas bashkëpunimi i tyre u shtri në zgjedhjet e 2015 për pushtetin vendor, ndërsa gatishmëria e PDIU­së për të votuar Reformën në Drejtësi duket se konsolidoi edhe më shumë bashkëpunimin me PS­në dhe Kryeministrin Rama.

Nuk kanë qenë të pakta daljet publike në Kryeministrit Rama, por dhe kryetarit të Kuvendit Meta me kreun e PDIU­së dhe deputetëve të saj. Por mësohet se për ndryshimet më të fundit në nivelet e larta të administratës, kryeministri Rama është konsultuar dhe me bashkëkryetarin e koalicionit, Ilir Meta.

Ata patën dy ditë më parë një drekë pune mes tyre që ka zgjatur më shumë se një orë, ndërsa komenti i kreut të kuvendit për të nuk i prekte çështjet e koalicionit. “Jemi takuar për inaugurimin e stadiumit të Shkodrës dhe për ndeshjen me Marokun”, tha Meta. I pyetur për koalicionin, ai la të kuptonte që koalicioni nuk ka qenë ndonjëherë në diskutim.

Share: