Home KRYESORE Skandal Diplomatik i nivelit te larte i Ditmir Bushatit

Skandal Diplomatik i nivelit te larte i Ditmir Bushatit

Nga Kreshnik Collaku*

Ministri i Jashtem Ditmir Bushati gjate vizites ne Iran ka negociuar statusin e refugjateve muxhahidin…pa konsultime dhe pa dijenine e partnereve strategjike,SHBA.

Bushati ka detyrim te beje publike “pazaret” me Iranin ne kurriz te marredhenieve Shqiperi-SHBA-Nato.

Veprimi nuk eshte naivitet as mendjelehtesi.

Ky veprim qartesisht eshte prova se Tirana Zyrtare edhe tashme ne menyre publike nuk ndihet konforte ne Aleancen me Perendimin.

Shenjat e dilemes mes Lindjes e Perendimit qe Rilindja shfaqi qe ne muajt e pare te qeverisjes se saj..,sot jane qartesuar dhe zyrtaret e Tiranes cdo dite e me shume po shpallin hapur anesine nga Lindja.

Eshte e paprecedente per historine r Shqiperise ne 25 vitet e fundit qe te tentohet te ndrroje Orientimi Strategjik i Shqiperise.

Sot qartesisht mund te konsiderojme nje kurs strategjik drejt Lindjes.

Ne keto kohe te veshtira per ceshtjen shqiptare ne Ballkan qeveria e Tiranes gjen miqesi te kundershtaret dhe po shkaterron marredheniet me Aleatet Steategjik te provuar.

Largimi i Rilindjes nga qeverisja e vendit nuk eshte me ceshtje rotacioni pushteti apo ceshtje e brendeshme politike…largimi i Rilindjes eshte Emergjence Kombetare. !!!

Kreshnik Collaku eshte Kreu i Departamentit perpolitike te jashtme ne PD

Share: