Home KRYESORE Trondisin dëshmitarët/Terrorizmi në Las Vegas mund të ishte shmangur!

Trondisin dëshmitarët/Terrorizmi në Las Vegas mund të ishte shmangur!

I armatosuri Las Vegasi i cili ka kontrabanduar 23 armë në dhomën e tij të hotelit mund të ishte kapur siguria, një punëtor i hotelit ka treguar.

Miliarderi në pension, Stephen Paddock, 64, nuk ngjalli asnjë dyshim gjatë qëndrimit të tij në katin e 32-të të hotelit të Mandalay Bay ku masakroi 58 vetë.

Paddock, nga Mesquite, Nevada, arriti të vjedhë 23 armë dhe i futi në 13 valixhe brenda suitës luksoze

Mandalay Bay, ende duhet të komentojë mbi procedurat e tij të sigurisë pas masakrës.

Por një anëtar i stafit në hotel ka shpjeguar se si Paddock mund ta ketë shmangur këtë para sulmit të tij të neveritshëm.

Duke folur për Daily Star Online, Dionna, një balerinë profesionist në hotel, sugjeroi që Paddock mund të ishte kapur nëse Mandalay Bay përdorte detektorë metali.

Ajo tha: “Ne jemi qyteti më i sigurtë. Por asnjë prej kazinove tona nuk ka detektor metali kur hyn në hotele.

“Shumë turistë sjellin me vete bagazhe, kështu që nuk ishte e pazakontë.

“Ai ishte fshehur në një vend të thjeshtë.”

Paddock, është përshkruar nga vëllai i tij Eric si një “djalë i zakonshëm” pa asnjë lidhje politike ose fetare.

Policia konfirmoi se 23 armë janë gjetur në dhomën e hotelit të Paddock, e përdorur si një “fole snajperësh” për të sulmuar 22,000 persona që po ndiqnin një festival në rrugë.

Por ende mbesin pyetje për mënyrën se si Paddock ishte në gjendje të grumbullonte një arsenal të armëve dhe municioneve pa e vënë re ndonjë anëtar i stafit të hotelit.

Ëynn Resort, një nga hotelet më të mëdhenj në Las Vegas, ka prezantuar protokollet e reja të sigurisë në prag të të shtënave masive të së dielës – më vdekjeprurës në historinë e SHBA./360grade.al

Share: