Home Gjeo-Ekonomia 80 miliard paund në bankat e Zvicrës,zbulohen politikanë të korruptuar dhe vrasës

80 miliard paund në bankat e Zvicrës,zbulohen politikanë të korruptuar dhe vrasës

Një rrjedhje masive nga një prej bankave private më të mëdha në botë, Credit Suisse, ka ekspozuar pasurinë e fshehur të klientëve të përfshirë në tortura, trafik droge, pastrim parash, korrupsion dhe krime të tjera të rënda.

Detajet e llogarive të lidhura me 30,000 klientë të Credit Suisse në të gjithë botën gjenden në rrjedhjen, e cila demaskon përfituesit e më shumë se 100 miliardë frangave zvicerane (80 miliardë £)* të mbajtura në një nga institucionet financiare më të njohura të Zvicrës.

Rrjedhja tregon për dështim në ruajtjen e të dhënave nga Credit Suisse, pavarësisht nga premtimet e përsëritura gjatë dekadave për të hequr klientët e dyshimtë dhe fondet e paligjshme. The Guardian është pjesë e një konsorciumi të organeve mediatike që kanë akses ekskluziv në të dhënat.

“Ne mund të zbulojmë se si Credit Suisse në mënyrë të përsëritur hapi ose mbante llogari bankare për një grup panoramik të klientëve me rrezik të lartë në të gjithë botën”, citon ndër të tjera gazeta.

Ato përfshijnë një trafikant qeniesh njerëzore në Filipine, një bos të bursës së Hong Kongut të burgosur për ryshfet, një miliarder që urdhëroi vrasjen e të dashurës së tij, yllit të popit libanez dhe drejtuesit që plaçkitën kompaninë shtetërore të naftës të Venezuelës, si dhe politikanë të korruptuar nga Egjipti në Ukrainë.

Një llogari në pronësi të Vatikanit në të dhënat u përdor për të shpenzuar 350 milion € (290 milion £) në një investim të dyshuar mashtrues në pronën e Londrës që është në qendër të një gjyqi penal në vazhdim të disa të pandehurve, duke përfshirë një kardinal.

Skandali  i madh i të dhënave bankare u zbulua nga një sinjalizues anonim në gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung. “Unë besoj se ligjet zvicerane të sekretit bankar janë imorale,” tha burimi i sinjalizuesit në një deklaratë. “Preteksti i mbrojtjes së privatësisë financiare është thjesht një gjethe fiku që mbulon rolin e turpshëm të bankave zvicerane si bashkëpunëtorë të evazuesve fiskal.”

Credit Suisse tha se ligjet e rrepta të sekretit bankar të Zvicrës e pengojnë atë të komentonte pretendimet në lidhje me klientët individualë.

“Credit Suisse kundërshton me forcë pretendimet dhe konkluzionet në lidhje me praktikat e supozuara të biznesit të bankës,” tha banka në një deklaratë, duke argumentuar se çështjet e zbuluara nga gazetarët bazohen në “informacione selektive të marra jashtë kontekstit, duke rezultuar në interpretime tendencioze të biznesit të bankës. sjellje.”

Banka tha gjithashtu se akuzat ishin kryesisht historike, në disa raste që datonin në një kohë kur “ligjet, praktikat dhe pritshmëritë e institucioneve financiare ishin shumë të ndryshme nga sa janë tani”.

Ndërsa disa llogari në të dhënat ishin të hapura që në vitet 1940, më shumë se dy të tretat u hapën që nga viti 2000. Shumë prej tyre ishin ende të hapura në dekadën e fundit dhe një pjesë mbeten të hapura edhe sot.

Ferdinand Marcos mund të ketë qenë klienti më famëkeq i Credit Suisse. Ai mund të rivalizohet vetëm nga të afërmit e diktatorit brutal nigerian Sani Abacha, i cili besohet se ka vjedhur deri në 5 miliardë dollarë nga populli i tij në vetëm gjashtë vjet. Prej kohësh dihet se Credit Suisse u ofronte shërbime djemve të Abacha-s, duke hapur llogari zvicerane në të cilat ata depozituan 214 milionë dollarë.

Gjendet gjithashtu edhe emri i Pavlo Lazarenko, i cili shërbeu për një vit të vetëm si kryeministër i Ukrainës midis 1997 dhe 1998 përpara se të aplikonte për një llogari në Credit Suisse. Një muaj pasi presioni nga rivalët e detyroi Lazarenkon të shpallte dorëheqjen e tij, ai hapi të parën nga dy llogaritë e tij në Credit Suisse. Njëra u vlerësua më vonë në pothuajse 8 milion franga zvicerane ose  3.6 milion paund./Opinion.al