Home 2016 February 22

Daily Archives: 22 February, 2016

Të veçantat e sistemit arsimor finlandez

Që me kryerjen e reformës në sistemin arsimor Finlanda renditet në radhët e vendeve që qëndrojnë në majë. Që prej 40 vjetësh nordikët ecin...

Une dhe Lulzim Basha jemi njesoj!

Nga Bujar Zhuri Une kam nenshtetesi norvegjeze ndersa Luli holandeze.Te dy vijme shpesh ne Tirane.Luli vjen per te bere politike ndersa une per te sjelle...

Mbeshtetini protestat civile, por mos nxirrni ne shesh ish ministra…

Nga Bojana Fatkoja Atëherë kur shqiptarët të kuptojnë që apatia është sëmundja e cila ka prodhuar kaq shumë pasoja mjerane për vendin tonë, do fillojnë...

“Më morën mallin të uruarit”

Nga Alfons ÇUPAJ E shihja gjithmonë, sa herë më duhej të kaloja asaj rruge, të cilën e bëja thuajse çdo ditë. Ditët e ngrysura nuk...

“Vigelandpark” parku me lodra ne Oslo

Nga Dorian Hoxha "Vigelandpark" eshte nje parqet me bukura te Oslos qe vizitohet nga miliona turiste ne vit. Popullariteti i tij eshte edhe per faktin...

Fustanin tënd

Nga Lis Bukuroca Fustanin tënd nuk e ngrita unë atë e turfulloi era pullat tua nuk i këputa unë ato i shkëputi vrulli buzët tua nuk i skuqa unë atë...

Të shkruash shqip duke menduar serbisht

Nga Lis Bukuroca Opozitë mund të jetë një parti, disa parti, grupe apo lëvizje që kundërshtojnë pikëpamjet, vendimet, ose projektet e qeverisë. Pra të partisë...

Dashuria e Xhihanit pas vdekjes së Gylserenit në “Fate të Kryqëzuara”?

Ne një ndër serialet më të ndjekura në Turqi, Bsllkan e me gjere, është “Fate të Kryqëzuara” i cili prej disa kohësh po transmetohet...

Kur fotografet nuk merren me imazhin, por me politike!

Qytetari dhe aktivisti Eljan Tanini ka publikuar këte footografi në Facebook ku shpreh krenarinë për disa nga miqtë e tij, të cilët po protestojnë...

“Foreign Policy”: Ja luftrat që na presin këtë vit…

“Foreign Policy” shkruan se gjatë pesë viteve të fundit është rritur numri i konflikteve të armatosura në botë, dhe në vitin 2016 nuk duhet...