Home 2016 April 1

Daily Archives: 1 April, 2016

“Shqipëria po eksporton… por sikur të jetë koloni!

Publicisti dhe eksperti i ekonomisë në këtë intervistë për Javanews shprehet për të ashtuquajturin model aktual të ekonomisë shqiptare. Është propagandë bajate ajo që po...

Idhujtaria e Dhunës

Nga Mira Tuci Ngritja e dorës dhe peshës së saj mbi vëllaun, fëmijen tënd apo të tjetrit është e lashtë aq sa miti biblik ku...

Truprojat e Erdogan ne USA duke bërtitur ndaj protestuesve

Rojat e sigurisë të Presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan, u përleshën me protestuesit në ditën e dytë rradhazi në Uashington DC. Ata kane shtyrë me...

Për baballarët që i harrojmë… nga dashuria akute për nënat!

Nga Flutura Acka Një eko, edhe, për babain e Erjeta Sokolit dhe të Irena Selit Zotëria në foto quhet Agim G. dhe sot mbush shtatëdhjetë vjet....

Zullumi u trash. Na vratë qenin!

Nga Ylli Dylgjeri Mbrëmë është vrarë një qen. Dje në Parkun e Liqenit makina e betonit ka shkelur natën një qen. Kështu njoftojnë mediat. Qeni...

Nisma Galdini – Guri con ne Prokurori Erion Veliajn

Dy aktivistet e njohur Sazan Guri dhe Arian Galdini pasi i kane shkruar kete jave nje leter Ambasadorit Amerikan Onald Lu, diten e sotme...

Plaga e pedofilisë në romanin e ri të di Ismete Selmanaj Leba

Është gati për të dalë në qarkullim në tregun italian, romani i ri i shkrimtares me origjinë shqiptare Ismete Selmanaj Leba, “Fëmijët asnjëherë nuk...

8 shenime te Gjigantit per parkun e liqenit

Nga Erion Kristo Shenime per parkun e liqenit 1. Qysh ne krye te heres kam qene qe ne parkun e liqenit te kete nje infrastrukture mikpritese,...

Pse dhunojme?

Nga Dorian Koci Dhuna ne shoqerine tone eshte e pafalshme. Dhunojne te dobetit ne shpirt, mendime dhe ide sepse fjala eshte me e forte dhe...

Zgjerimi i ri turk në mes kundërshtimeve dhe pëlqimeve strukturore

Nga Selim Ibrahimi* Zgjerimi i ri turk është duke kaluar nëpër vështirësitë dhe përvojat e së kaluarës historike të popujve të rajonit me Perandorinë Osmane....