Home 2016 April 3

Daily Archives: 3 April, 2016

Jeto dhe mundëso jetën!

Nga Lis Bukuroca Arthur Schopenhauer, "Religjionet janë sikur xixëllonjat: për të shndritur, kanë nevojë për errësirë." Religjioni është besim, nuk është dije. Besimi nuk kërkon...

Diplomacia: Nga i madhi Faik Konica te… e vogla Besiana Kadare

Nga Ylli Dylgjeri Pas eruditit te letrave shqipe Faik Konica, dhe ish Ambasador i Shqipërisë në SHBA, me një mal mend, kulture, e veprimtari patriotike,...

Aplikacioni Tirana Ime përballë marketingut bashkiak!

Nga Marjon Gorica Jam detyruar si cdo qytetar i Tiranës për të shprehur pakënaqësite e mia apo problematikat që na hasen, si në infrastrukturë ashtu...

A kanë viza amerikane “Al Kaponet” shqiptarë?

Nga Kreshnik Spahiu A kanë viza amerikane në pasaportat e tyre “Al Kaponet” shqiptarë? A e dini që shtetasit maqedonas marrin viza 10 vjeçare për të...

Rritet bara financiare ne univesitetet publike

Nga Viktori Cipi Ministria e Arsimit dhe Sportit ka lëshuar një udhëzim për pranimin në programet e studimit të ciklit të dytë (Masteri) ku shtin...

Konflikti ne Nagorni-Karabak dhe paralele Ruso-Serbe

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Keto dite po ringjallet perseri konflikti midis Azerbajxhanit dhe Armenise ne Nagorni-Karabak. Krahina ndodhet ne jug-perendim te Azerbajxhanit, ne zonen...

Greket indinjohen nga shfaqja e artistit belg

Një shfaqje e vënë në skenë nga artisti belg Jan Fabre, në një festival artistik ka shkaktuar reagime të forta në  Greqi. Kjo Sepse...

Thaci: Do bashkoj popullin per ne BE dhe NATO si i bashkova per clirim

Presidenti i zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për televizionin publik Zviceran “SRF” ka folur për gjendjen politike në Kosovë, për marrëdhëniet...

Kandar Berishen kryeminister-dje. Ramen- sot. Them qe Rama ja merr ne kohe televizive…

Nga HABERET E MITROS Plakat shume zevzeke kete pranvere, edhe pse qeverisen nga socialistet. Por sa dolli dielli dhe Rama shpertheu me gershere ne dore....

Dialogu nderfetar me te ardhme edhe jashte Shqiperise

Duket se pertej akteve terroriste mbi baza fetare ka nje lloj reflektimi ne krah te kundert me te ne rrethe fetare te ndryshme dhe...