Home 2016 September 6

Daily Archives: 6 September, 2016

Qeparoi per Kokëdhimën: “Zhduku fondet publike, i përdori për bizneset e tij dhe tani...

Nga Nikollaq Neranxi Problemi i qendrës së Himarës, ku pushteti qendror dhe ai lokal, po abuzon me investimet publike, me pronat private dhe mbi të...

13-vjeçari egjiptian që humbi jetën në Tiranë, mësuesja shqiptare i shkruan një letër

Dy ditë  më parë, një 13-vjeçar me origjinë egjiptiane humbi jetën pasi ra nga një lartësi e madhe në pallatin ku banonte, ngjarje e...

Të jesh a të mos jesh bastard, kjo është çështja!

Nga Dr. Bledar Kurti Jetojmë në Kuçkaland dhe Bastardland. Logjika na e shpalos saktë përpara syve, përmes radarëve mendorë, realitetin në të cilin jetojmë, por...

Beteja për Dibrën nxjerr në skenë “faktorin çam”

Nga Lindita Çela/BIRN Në qendrën e të moshuarve- një sallë e errët me karrige dhe tavolina të shqyera druri brenda pallatit të Kulturës në Peshkopi, Fejzi...

Të martuar me personin e gabuar!

Nga Alain de Botton Përktheu nga gjermanishtja: Gilman Bakalli Martesa është një aventurë e rrezikshme. Një aventurë që ndërmerret nga dy persona, të cilët lidhen në...

Kosova s’ka nevojë për komb të ri, por, për një shtet të ri gjithëshqiptar...

Nga Fadil Maloku sociolog i Globalizmit 1. Kohëve të fundit ka marr përmasa goxha alarmuese debati rreth identitetit kombëtar dhe atij shtetërorë të Kosovës. Ajo...

Sarkazma e Andi Bejtaj: PAC FATIN E LSI!

Nga Andi Bejtaj Mbreme si me dore kur kombetarja po e humbte fillin, ne minuten e 76 ndeshja u nderpre per shkak te rrebeshit te...

Arroganca e një ish kryebashkiaku sot kryeministër!

Nga Agron Haxhimali Partneriteti dhe komunikimi institucional dhe personal është një kriter dhe një qasje, që inkurajohet fort në vende me demokraci, qoftë dhe optimale...

Nëna mbron burrin dhe kundër të bijës 15 vjeçare, që denoncoi të atin për...

Në 18 nëntor të vitit të kaluar, një 15 vjeçare me inicialet F.G denoncoi në polici babain e saj për përdhunim. Fatos Gurakuqi, 38...

Kush janë ligjvënësit që s’kanë asnjë fjalim në parlament? (lista e plotë)

Ata paguhen për të hartuar e miratuar ligje dhe për të ngritur shqetësimet e votuesve të tyre në parlament. Por 35 prej tyre kanë...