Home 2016 December 7

Daily Archives: 7 December, 2016

Aneksimi i Veriut të Kosovës pa luftë?! Nesër Edi Rama mund të thotë se...

Nga Prof. Asc. Dr. Enver Bytyçi Historikisht pushtimet dhe aneksimet janë shoqëruar me konflikte e luftëra të pandërprera. Por Beogradi ka gjet një mënyrë...

Dënimi i Sajmir Rrahmanit është një këmbanë alarmi

Nga Aulon Kalaja Po jetojmë në morinë e lajmeve të krimeve ne familje, makabriteteve, histerive, psikopative, si pasoje e depresionit dhe humbjes së shpresës. Pas...

Kremlini dhe zgjedhjet amerikane

Nga Joseph S. Nye, Jr, Project Syndicate | Kembrixh Në fillim të nëntorit, presidenti i SHBA-së Barack Obama raportohet se kontaktoi presidentin e Rusisë Vladimir Putin...

Muri ne Mitrovice, faze finale e projektit Ruso-Serb per ndarjen e Kosoves.

Nga Kreshnik Collaku Sa me shume afrohet Tirana me Beogradin aq me shume veshtiresohet rruga e Prishtines. Ne kulmin e dashurise Rama-Vucic,(shpejt pritet nje takim i...

‘PISA’ DHE PISAT E SHQIPËRISË

Nga Prof. Asoc. Dr. Jordan DACI Pas njohjes me rezultatet e “PISA-s” ose Programit të Vlerësimit Ndërkombëtar të Studentëve (Programme for International Student Assesment) të...

Albania: opposizione accusa missione europea di assistenza Euralius

L’opposizione albanese di centrodestra guidata da Lulzim Basha, ha lanciato pesanti accuse nei confronti della missione europea di assistenza legislativa Euralius sulla legge sulla...

Vetting-u, PD – Ramës: Gënjen shqiptarët, por Merkelin jo!

Partia Demokratike ka reaguar pas statusit të kryeministrit Edi Rama në “Facebook” në lidhje me përkthimin e ligjit të Vettingut. Deputeti demokrat Gerti Bogdani shprehet...

Shqiptareve u duhej më shumë letërsia e Kadaresë, sesa protesta e një individi të...

Nga Ina Kosturi Të shkruash për njerëz të mëdhenj, të njohur, është e vështirë. Ceremonitë e dekorimeve, çmimet, fjalimet e presidentëve, personaliteteve botërore, numri i...

Italia miraton ligjin për call center, rrezikohen vendet e punes në Shqipëri

Me 166 vota pro, 70 kundër dhe 1 abstenim Senati italian miratoi pa ndryshime ligjin për Buxhetin 2017, pjesë e të cilit është edhe...

Kreu i CIA-s vizitë në Tiranë, takohet me Ramën dhe Nishanin

Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) John Brennan vizitoi Shqipërinë për t’u takuar me drejtues të ndryshëm dhe për të diskutuar një gamë...