Home 2017 May 7

Daily Archives: 7 May, 2017

Basha: Luftë totale paqësore, zgjedhje moniste nuk do ketë në 18 Qershor!

Ofertën e kryeministrit Rama për t’u futur në zgjedhjet e 18 qershorit, Lulzim Basha e quan lëmoshë, që PD nuk do ta pranojë. Direkt pas...

Corrispondenza Politica, (1901) : Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  7 Maj 2017 Revista « L’Orient », në shërbim të Perandorisë Osmane, ka botuar, në versionin e saj në gjuhën frënge, gjatë...

Franca e Monese ne rruge Evropiane…

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Sot perfundojne zgjedhjet presidenciale ne France. Konkurojne Emanuel Macron, perfaqesues liberal i qendres se majte dhe Mari Le Pen, perfaqesuese...

Quo vadis politikanë ?

Nga Kasem Seferi Liria në marrëdhëniet që ka politikani shqiptar me elektoratin e vet shihet, njëherazi, si ndarje, por edhe si bashkim i asaj lëvizje...

Rama: Koha e pritjes se PD’se mbaroi, nesër nisemi drejt 18 Qershorit!

Edi Rama përsëriti për herë të fundit ofertën për Partinë Demokratike, 4 zv. ministra dhe zv kryeministrin në qeverinë që do të menaxhojë zgjedhjet...

Grushta mjekut në Spitalin Ushtarak

Një 26 vjeçar goditi sot me grushta mjekun e Spitalit Ushtarak, pas mosmarrëveshjeve që pati për nënën e tij dhe kujdesin mjekesor. Nuk dihen shkaqet...

Nga 66, 15 parti do të renditen në fletën e votimit të 18 qershorit

Mosregjistrimi i partive opozitare në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, por edhe partive të tjera politike për zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, ka bërë që...

Si kaloi në heshtje “amnistia” për politikanët

Neni 449 në Kodin e Procedurës Penale ngriti në protesta një pjesë të shoqërisë civile. Qytetarët akuzuan politikanët se po amnistonin “mëkatet” e tyre. Ky nen...

Mos luani me dinjitetin e himarjoteve… Ne përgjigje te një veprimi presidencial ne Himarë!

Nga Genc Mlloja Po, i dashur Neranx, ju mendoni se i ashtuquajturi mision presidencial ne rastin konkret - Himara, e banoreve te tyre autoktone prej...

Konica pe Korçe e kandidatit monist te PS-se!

Nga Dritan Shano Lexova në portalin Newsbomb* se në prezantimin e kandidatëve për deputet të parlamentit të ardhshëm monist në qytetin e Korçës, dikush nga...