Home 2018 February 20

Daily Archives: 20 February, 2018

Përbetim qielli… Nga Mira Tuci

E pashë Qiellin e më nuk kthehem pas. Dashnia është monopat I thiktë për këmbë e mendje që ecin lehtas. Lënda na mban peng skllevër që zvarrë tërheqim vetveten. Mos u...

Costamagna, presidenti i V2 Electronics ne Piemonte: Jemi kompani lider ne vende te ndryshme....

Artur Nura, korrespondenti i Radio Radicale për territoret shqiptare ne Ballkan dhe kolegu i tij italian Alessandro Zorgniotti ne funksion te rubrikës "Shqipëria Italisht...

Letra për Milenën…. Nga Franz Kafka

Përktheu Elona Caslli E dija se çfarë do të gjeja brenda letrës; ndodhej pothuajse gjithmonë pas çdo letre; ndodhej në sytë e tu- a ka...

20 shkurti si ngërthim pushteti! Nga Artur Roshi

20 shkurti 1991,dita e rrëzimit të bustit të diktatorit,ngeli në histori si dita e rrëzimit të simbolit të diktaturës. Ajo ditë shënoi një goditje të...

Kosovës i duhen shtetar me vizion të qartë, e jo pushtetar llaskuca me synime...

Nga Fadil Maloku Qytetaria kosovare, si koncept dhe kulturë emancipuese është fakt që ende gjendet në një proces të zhvillimi e vetëdijesimi social-politik. E themi...

Arta Marku shpërngulet në Tiranë, Garda merr në mbrojtje banesën e re

Pas vendimit të qeverisë për t’i paguar qiranë, Kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku është transferuar përfundimisht në Tiranë. Sipas burimeve për Report...

“Ranishtja 2” , policia jep detaje: Ja skema e tjetërsimit të pronave

Drejtori i Krimit Ekonomik, Lutfi Minxhozi, të martën pasdite ka sqaruar se Drejtoria e Policisë së Shtetit kishte kërkuar prej kohësh nga Prokuroria e...

PD therret për mocionin me debat Edi Ramën

Partia Demokratike dorëzoi të martën në Kuvend kërkesën për mocion me debat me Kryeministrin Edi Rama për heqjen nga skema e ndihmës ekonomike të...

Raporti/Shqiptarët të tretë për refuzimin e hyrjes në vendet e BE-së

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian raportojnë se gjatë vitit 2017, 279 215 persona u janë lëshuar urdhrat e dëbimit, numër ky që është 8.6%...

Abuzimet me tokat në bregdet/ Ndalohet kryebashkiaku i PDIU, i bllokohet pasaporta

Prokuroria ka njoftuar arrestime të bujshme sot në Rrogozhinë e Kavajë për abuzime me pronat në bregdet. Mësohet se në rrethin e personave te...