Home KRYESORE Kongresi i socialisteve do prodhoje histori, apo material per “Stop” e “Portokalli”?

Kongresi i socialisteve do prodhoje histori, apo material per “Stop” e “Portokalli”?

Nga Majlinda Keta

Uroj qe Kongresi i socialisteve te zgjedhur per kongresmene te prodhoje HISTORI te PS ne identitet programor,ideologjik, demokraci politike, perfaqesim social dhe etike politike.

E kunderta do prodhojeHISTORIRA per STOP, Portokalli, Disco Lajme….Zjarr…….

Eshte koha qe socialistet te prodhojne HISTORI per veten dhe progresimin e shqiptareve.

……………………

E kam edhe une nje pishman!

Si nuk pata nje ftese per ta ndjekur LIVE…..

Kam qene vetem ne 2, njeri elektoral ne 5 maj 2005, dhe nuk votohej, dhe AI ku u zgjodh Edi Rama Kryetar Partie ku une isha thjesht vezhguese, pa te drejte vote.

Si nuk me sollen nje ftese per vezhguese si Ish Kryetare e Forumit te Gruas Socialiste se aty qenkeshin ftuar edhe Ish-a.

Jo per gje por une nuk kam bere asnjehere edhe ndonje gabim ndersa shkruaj e shprehem per PS dhe identitetin e saj sikurse ky i meposhtmi:

,,,,,,,,,,,,,,

” Në librin “Refleksione”, botuar në vitin 1992, ku Edi Rama është bashkautor, shkruan:

“Shifrat e terrorit komunist janë jashtëzakonisht të mëdha në krahasim me popullatën e Shqipërisë dhe në krahasim me vende të tjera ish-komuniste të Evropës, prandaj edhe më e pamundur është harresa te ne… Denoncimi pa kompromis i veprimtarisë kriminale të PPSH-së deri në nxjerrjen e saj jashtë ligjit, është i vetmi shteg nga duhet të kalojë PSSH-ja për të fituar të drejtën e qytetarisë në shoqërinë e ardhshme shqiptare dhe e vetmja mundësi për opozitën që atdheun e mbetur në duart e rrugaçëve të qosheve të errëta të nomenklaturës, apo të kriminelëve ordinerë, t’ua kthejë miliona njerëzve të ndershëm, që kanë humbur besimin. Për sa kohë PS-ja nuk ka bërë denoncimin e plotë të origjinës dhe historisë së saj, ajo s’mund ta ketë të drejtën për të qenë një parti e ligjshme” .

,,,,,,,,,,

Do me pelqente qe te me ftonin si ish te pakten….. mgjth do mendohesha dhe duhet te organizohesha per te zgjedhur mes detyrimit te dites sot, Lektimit per “Deficiti demokratik dhe BE. Sa demokratike eshte BE?” per studentet apo per te ndjekur “lektimet” ne potence me demobatuta ne ate salle. SIGURISHT e para ja vlen me shume pasi studenti te pakten eshte institucion per mua ndersa per lektoret atje kongresmeni pothuaj barzohet qysh ne perzgjidhje me instrument politik.

Nejse para fteses “edhe mund te tundohesha” 🙂 !!!!

Une besoj se SOT do maksimizoj rendimentin e oreve te lektimit …..edhe per faktin se pres qe qeverisja e majte do fuqizohet nga triumfi i frymes demokratike, fjales se lire dhe debatit sikunder dhe institucioneve demokratike ne PS.
Une ne lektim per mision….ju kongresmene permbushni misionin tuaj ndaj partise dhe shtetit demokratik shqiptar.

Shqiperia ka vend, pret nga te gjithe dhe i vlereson te gjithe ne emer te asaj qe bejne per brezat, ne parti ka vend per te gjithe si vullnetare por qe pak luajne rol pasi duhet te jene enturazh per agallaret politike.

Shqiperia, pastaj partia.

Share: