Home KRYESORE Sokol Balla “rrobaqepësit Panameze” i gjen vetëm djathtas…!

Sokol Balla “rrobaqepësit Panameze” i gjen vetëm djathtas…!

Gazetari Sokol Balla ne artikullin e tij te radhes ne Java News thotë qe reforma në drejtësi ka marrë këto ditë një tjetër goditje me publikimin e fakteve dhe me llogaritë off shore të pasanikëve të botës‎ e cila sipas tij, edhe nesh, hap një spirale të rrezikshme për Shqipërinë.

Sipas analizës se gazetarit Balla është e vështire te mendosh qe pushteti i Sali Berishes pas viteve shumë të largët 90 dhe ato te pas viteve 2005 ku ne pushteti ka qene Sali Berisha te mos kete patur dijeni dhe implikim ky i fundit dhe ne analizën e tij ai thotë kjo do ndikoje me siguri ne ecjen përpara te Reformes ne Drejtësi!

Duhet pritur dhe thene qe ndoshta ka te drejte Sokol Balla per cka shkruan, mund te shtrohet pyetja perse ai nuk permend fare pushtetin socialist te shkuar dhe ate tashmin te Edi Rames! Mjafton te kujtojme ketu qe “Panama papers” mund te jete nje sfide per te konfirmuar ose kundershtuar raportin informal te OSBE i cili thoshte qe kryeministri aktual eshte zoterues i 200 milion eurove!

Ne fakt, ketë thotë ky raport qe ato mund te jene te depozituara ne kompanite e ngjashme per te cilat po hap dritaret e publikut pikerisht ky skandali i fundit i Panama Papers!

Ta kete harruar valle z. Balla, apo interesa te tjera nuk ja lejone te shkruaj edhe per to? Ndoshta ka ne plan te shkruaj ne kolonen e ardhshme…!

Share: