Home KRYESORE Nese kemi do kemi qeveri teknike Erion Velia behet kryeminister.

Nese kemi do kemi qeveri teknike Erion Velia behet kryeminister.

Nga Ilirjan Blloshmi

Deklarata e Metes per nje qeveri teknike per te pergatitur zgjedhjet e ardhshme, kapi te papergatitur aktorët politke ne vend. Meta si nje, lojtar i “forte” i politkes ne vend, la te kuptohet se ai do nje qeveri pa Ramen kryeminister. Kane filluar te hidhen baza dhe emera per kete qeveri. Duke pare numrat qe kane PS, PD, LSI dhe partite e tjera po behen kalkulimet sesi mund te ndertohet nje qeveri dhe emri i kryeministrit te ri. Te gjitha rruget te cojne tek Erion Velia, pasi ai eshte i afte per te marre vota si nga PD-ja, PS-ja, LSI dhe deputet rebel.

1-Duke qene se Veliaj eshte i perkedheluri i Rames, ai ka bekimin e tij por. Konfliket Veliaj-Tahiri-Ahmetaj-Brace, brenda maxhorancës ben qe Veliaj te mos votohet ne bllok nga PS-ja, ne kete mes brenda maxhorancës per Veliaj voton Blushi, Hafizi, Shehu, Kosta. Blushi voton Veliajn sepse kane nje benjamin politk, Sorosin. Dy votat e Kokdhimes shkojne per Veliaj per arsye se, interesat e Kokdhimes jane plotesuar qekuse Veliaj eshte ne krye te Tiranes.

2- LSI-ja, e voton Veliaj kryeminister per dy arsye. E para ndikimi i Ralf Gjonit tek Ilir Meta eshte shume i madh. Madje flitet se Ralfi shkohet si truri i LSI-se, Perverse Ralfi eshte mik me Erionin ata i mban Sorosi bashke. E dyta, LSI-ja e voton Veliaj per kryeminister dhe ne rast se bie versioni i pare. Pra nese eshte e vertete ajo qe thuhet se Meta nuk ta jep voten pa pare interesat e veta. E pra me konfliktet e vazhdueshme te Metes me Tahirin-Ahmetajn-Brace, bejne qe ky ti inponoje te tijet te votojnë Veliajn per kryeminister.

3-Megjise ka nje sulm frontal te PD-se, ndaj Veliajt ai dhe aty merr shume vota. Njerzit qe kane qene tek MJAFT-i, si Bogdani, Tabaku do ndikojne qe te bindin disa deputete per te votuar Veliajn. Gjithashtu nuk mund te lihet pa permendur Pollo, Strazimiri, Memija, qe jane produkt i Sorosit. Por me e rendesishme eshte pakti i fshehte i Bashes me Veliaj, pasi asnje here Basha personalisht nuk e ka sulmuar Veliajn, perverse disa rasteve sporadike. Gjithashtu as Veliaj nuk e ka sulmuar Bashen.

4-Shume media jane vene nen sherbimin e Veliajt, Gazeta Dita, Javanews, Ora news, Top Chennel jane nen ndikimin e Veliajt, gjthashtu dhe Tema, Newsbomb.al, jane pro Veliajt. Me urdhër nga lart do ishte pro Shekulli i Kokedhimes, 55 e Balliut, grupi mediatik i Hysenbelliut. Duke perdorur keto media qe po krijojne profilin e Veliajt si nje politkan race, dhe duke pare konfliktet politke midis maxhorancës dhe opozites. Por dhe duke pare konflikte brenda partive te madhe rruget te cojne tek zgjedhjet e reja per Bashkinë e Tiranes.

Share: