Home KRYESORE Bande gjermano-shqiptare, kokaine nga Italia, Holanda e Shqipëria

Bande gjermano-shqiptare, kokaine nga Italia, Holanda e Shqipëria

Një bandë gjermano-shqiptare e trafikut të drogës është goditur nga policia gjermane në Wolfsburg. Gjashtë persona kanë përfunduan në pranga , banues kryesisht në Wolfsburg dhe Helmstedt.

Sipas medieve gjermane, policia ka sekuestruar 1 kg kokainë si dhe rreth 50 kg marijuanë. Sasia e drogës kap shifrën e rreth gjysmë milioni eurosh. Sipas hetuesve gjermanë, banda ka trafikuar sasi të mëdha droge nga Holanda, Italia dhe Shqipëria duke furnizuar tregun lokal atje. Mbrëmjen e 11 korrikut, u arrestuan dy burra, përkatësisht 29 dhe 51 vjeç.

Oficerët e policisë gjetën 1 kg kokainë në automjetin e tyre. Kërkimet shtesë të policisë në Wolfsburg dhe Helmstedt sekuestruan edhe 50 gk marijuanë. Me kërkesë të prokurorit, Gjykata e Qarkut në Braunschweig lëshoi 6 urdhër-arreste kundër anëtarëve të bandës. Të gjithë janë në paraburgim. Në mbrëmjen e 11 korrikut, hetuesit goditi.

Në të A2 merr një automjet celular task forcë, arrestuar dy burra (51 dhe 29 vjec). Në makinë, oficeri gjetur një kilogramë kokainë, e cila ishte fshehur aty. Kërkimet shtesë të automjeteve dhe banesave në Wolfsburg dhe Helmstedt promovuar 50 kilogramë marihuanë dhe dëshmive tjera në dritë.

Rezultati: Me kërkesë të prokurorit, Gjykata e Qarkut në Braunschweig lëshuar urdhër arresti kundër gjashtë anëtarë të dyshuar të bandës, të gjithë ulur në paraburgim./ora news

Share: