Home KRYESORE PSE VUAN SHQIPERIA NJE VEND KU NUK MUNGON ASGJE!?

PSE VUAN SHQIPERIA NJE VEND KU NUK MUNGON ASGJE!?

Nga Kujtim Gjuzi

KETU FILLON DHE MBARON GJAKDERDHJA EUROPIANE.

Shqiptaret jane “gardhi” kordoni i fundem i Europes dhe shpesh na konsiderojne si qytetare te dores se dyte pikerisht ne trashgimtareve me te hershem te ketij kontinenti qe akoma nuk i ka mbushur 100 vite pa lufte e ne Paqe.

Historia jone eshte e mbushur me gjakderdhje e me furnizim te ketij kontinenti me gen jo vetem fizik Shqiptaresh. Historia jone e trishte na ka mbushur me force identitet dhe bese dhe kjo bese ka qene historikisht ne favor te ketij kontinenti ne shumicen e rastit te mbrojtur prej nesh e pra, ne e kemi mbrojtur me forcen e shpirtit tone!

Por a na eshte kthyer kjo dashuri fizike e shpierterore qe qytetaret tane ja kane dhuruar Europes nder shekuj te mbijeteses dhe perplasjes me orientin mesymes.

Rruget dhe honet e Shqipnise ne trojet amtare mbarten tekniken, bujarine dhe tentativen per te hapur rruget e tregut te ndersjellte jo vetem tokesor por edhe detare qe nga anijet liburne e deri tek karvanet e tregetise me Orientin.

Ne jemi natyralisht te prirur per te realizuar ate qe sot quhet bashkekombesi perbashkuese si pasoje e nje gjuhe te lashte qe na ben te merremi vesht me njeri tjetrin.

Pushtime, skllaverime, tentative per tjetersime, marrje dhe grabitje trojesh na bene qe te kalojme kalvare te harreses nder shekuj por nje gje nuk ndodhi, zhberja e Kombit. Dhe kjo gjase, nuk ndodhi sic e thame, fale vitalitetit tone qe shpesh na dergon ne buzet e gremines dhe zhdukjes.

Peshtatshmeria e menjehereshme me ndryshimin dhe bujaria jone na realizon te kemi miq e partnere te perhereshem dhe kjo shpesh ka xhelozuar fqinjet tane okupues dhe qe perfituar nga mikpritja shqiptareve ne trojet e veta.

Shekulli i kaluar tregoi se Shqiptaret u coptuan ne 5 shtete te formuara permes skemave dhe interesave te fuqive qe edhe sot bejne ligjin permes votes demokratike ne misionet nderkombetare, por nje gje eshte per tu permendur qe SHBA jane interlokutoret e shekullit dhe miqte tane me te mire e te sinqerte ne ecjen tone shekullore si shtetformesim drejt nje rruge te gjate te bashkimit te Kombit ne trojet e Europes juglindore.

Sllavet ne mesymjen e tyne drejt Romes pa dyshim qe jane afruar prane brigjeve te Ilirise se hereshme ata jane ne misionin e tyre te shekullit te 13, por edhe ne ketu jemi. Kjo, megjithese jem Turqizuar sado pak per nga veprat e islamit te aplikuara forcerisht ne shumicen e rasteve.

Ne raste te vecanta turqizimi ka ardhur me dhenien e lejes per sanxhak te Lidereve tane infantile, por aq edhe kriminele qe vazhduan per te mbruajtur ne sistemin e piratimit dhe huazimit te metodologjise osmane per sundim dhe perseri, nuk kane arritur qe te sundojne perfundimisht ne trojet e Pelasgjise se hereshme.

Vini re sot shqiptaret jane ne masen me te madhe larg radikalizmit islam, jane larg jo vetem menderisht por edhe ne emertesen e tyre ata sot mbajne emrat e te pareve Pelazge, Ilire, Dardane , came, Toskane, E Arbonore pra ne jemi konservatore ne ruajtjen e etnise dhe prirjes tone Europiane 70% e emravet tane e vertetojne kete ndodhi.

Drejtuesit tane ne shtetformesim me sjelljet e tyne kane ngadalesuar zhvillimet qe mund te kishin qene me rentabile, por kjo nuk ka penguar ecjen tone drejt qasjes per te qene Europiane te mire gje qe u pohua ne Tirane nga Ati i Shenjte pikerisht ketu ne Kyeqendren e shqiptareve ne rajonin me te trazuar te Europes.

Pamvaresia, Monarkia, Diktatura e tash Demokracia jane nje spirale ne ngjitje per te realizuar nje projekt madhor ne kete vend Shqipesh. Vizioni i hajduterise i disa Lidereve per pengmarrje pushteti eshte dukuri e trasheguar nga etnia te ciles i perkasim, por nje projekt duhet te filloje per tu kthyer ne konservatorizmin qe trashegojme te drejten e vendimmarrjes ne kuvendime burrash me qasjen e demokracise zotuese .

Programi dhe ndryshimi i frymes se piraterise Bankare, pushtetare, kryeministrore, kryekuvendare dhe Presidenciale duhet te ndalet ketu ketu me 11 gusht, kur ne fuqi eshte tashme ndryshimi Kushtetues per drejtesi. Le te leme ne ane ata qe kane 72 vite qe mashtrojne qytetaret nje vendi elite , le ti themi mjaft dhe ikni ju bastarde e hajdute te pakicave qe na sabotuat me Gjakim, rrembim. tjetersim, dhe vjedhje te mendjes votuese te shqiptareve.

Nje ere konservatore po rritet per te realizuar nje shtet te begate pa burgje dhe me mireqenie me te sigurte dhe te madhe se vete vendet e beneluksit. Mjaft me politikane horra te pakicave qe kane pushtuar parlamentin prej 72 vitesh me suport sllav.

Shqiperine e ben vetem nje fryme konsevatore te ciles duhet ti besojme .Le ta fillojme ne Diber ATY KU FILLON DHE MBARAON ZALLUMAHIA.

Autori eshte kryetar i Partise Konservatore te Shqiperise

Share: