Home KRYESORE Galdini: LDE ne krah te PD dhe ne mbeshtetje te Sherefedin Shehut...

Galdini: LDE ne krah te PD dhe ne mbeshtetje te Sherefedin Shehut per fitoren e Dibres

Ne nje njoftim per shtyp te sapoleshuar nga z. Nard Kolaj Drejtor i Marredhenieve me Mediat ne LDE, thuhet se Kryetari i LDE Arian Galdini per shkak te nje aksidenti automobilistik te ndodhur ne afersi te Ulezes, gjate rruges per ne Peshkopi, e ka te pamundur pjesemarrjen e tij fizike ne Mitingun e Permbylljes se fushates elektorale te Koalicionit Opozitar, sot mbasdite ne Diber.
Behet me dije se aksidenti ka qene i lehte por pamundesues per vijimin e udhetimit drejt Dibres. Kryetari i LDE Arian Galdini ka pesuar demtime te lehta dhe eshte ne gjendje te mire shendetesore. LDE dhe Galdini shprehin mirenjohje per familjen Fufi ne Ulez, per ndihmen e shpejte dhe te menjehershme qe kane dhene per Kryetarin e LDE dhe bashkeudhetaret e tij.

Nderkohe, ne njoftimin per shtyp te LDE thuhet se Kryetari i LDE – Partia per Liri, Demokraci dhe Etike Arian Galdini beson se Dibra dhe Dibranet sot do te jene masivisht ne perkrahje e mbeshtetje te kandidatit te perbashket te Koalicionit Opozitar z. Sherefedin Shehu.
LDE eshte ne krah te PD, te Lulzim Bashes dhe e mbeshtet fuqimisht kandidaturen e Sherefedin Shehut ne garen per Kryetar Bashkie ne Diber. Nese dibranet sot jane perseri ne zgjedhje per Kryetar Bashkie, kjo ka ndodhur sepse Edi Rama dhe Koalicioni i Majte, vetem 1 vit me pare, gabuan me kandidatin e pare per Kryetar Bashkie.

Ai u doli Shukri me pantallona neper kembe. E si mundet sot pas 1 viti, qe Dibranet te besojne tek kandidati i dyte i Edi Rames. Nuk kemi asgje personale me Muharrem Ramen sepse mund te jete burre i mire dhe profesionist i denje, por refuzojme qe Dibra te votoje proven e dyte te Edi Rames.

Provat e Edi Rames me kandidate qe deshtojne, jane me pasoja te renda per qytetaret e Dibres. Nuk mund te rrezikojme, qe pas ca muajsh te perfundojme te prova e trete, qe te na thine se eshte prova e vertete. Ne 11 shtator, dibranet do e mbyllin kapitullin me provat e Edi Rames.

Ne si LDE besojme e mirebesojme se dibranet do te zgjedhin Kryetar Bashkie, z. Sherefedin Shehu, sepse do te duan te kene si ta parin e tyre nje njeri qe do te dije te negocioje per ta me cilendo Qeveri e me te gjithe partneret e donatoret vendas e nderkombetare. Sherefedin Shehu eshte profesionist, administrator, akademik dhe politikan i sprovuar qe i ben nder edhe perfaqesimit edhe drejtimit te Bashkise se Dibres. Sherefedin Shehu do ta mesoje edhe Edi Ramen sesi behen projektet e sigurohen fondet per investime e zhvillim ne Diber. Bashkite nuk jane Projekte Qeveritare.

Bashkite qeverisin lokalisht dhe mesojne Qeverine Qendrore sesi te beje politika me te drejta, jodiskriminuese dhe strategjike, e te mbeshtese si e sa duhet nevojat e qyteteve dhe qytetareve. Muharrem Ramen do ta Qeverise Edi Rama. Ndersa Sherefedin Shehu do te mesoje Edi Ramen sesi qeveriset Dibra.

Nje tjeter Rama per Dibren, eshte nje pushtet me pak per qytetaret. Rama per Dibren e ben Bashkine pushtet te Qeverise Qendrore. Ndersa Sherefedin Shehu e ben Bashkine nje pushtet te qytetareve qe di e do ta detyroje e mesoje Qeverine qendrore sesi tu sherbeje nevojave dhe zhvillimit te qyteteve dhe qytetareve. LDE shpreh bindjen se ne dt 11 shtator, do votojne per pushtetin e tyre ne krye te Bashkise se Dibres, do votojne per Sherefedin Shehun. Ne si LDE jemi ne krah te PD, Lulzim Bashes dhe kandidatit per Kryetar Bashkie ne Diber, z. Sherefedin Shehu.

Share: