Home KRYESORE “Ja 3 grupimet e UDB-së në Shqipëri dhe roli i Berishës e...

“Ja 3 grupimet e UDB-së në Shqipëri dhe roli i Berishës e Nokës”

Nga Izet Haxhia

Duke u nisur nga afera ‘Ndoka’ e dale ne media ditet e fundit, ne lidhje me nje ngjarje te fshatarit Flumur Ndoka me organet serbe te sigurise e inteligjenses, ngjarje e cila siç duket ka percaktuar fatin politik te mevonshem te ketij fshatari nga Novosej i Kukesit dhe karrieren e tij deri ne postin e ministrit te brendshem, desha ti kthehem diteve te para te krijimit te partise se pare opozitare PD dhe ardhjes se saj ne pushtet.

Pas marrjes se kontrollit te plote te PD nga Dhenderri i Serbise, filluan te mbinin ne postet drejtuese te kesaj partie njerez anonime dhe pa asnje kontribut ne kete parti apo si opozitare. Filluan te forcoheshin disa grupime qe qendren e vetme kishin shtepine e agjentit te dyfishte, te sigurimit dhe UDB serbe, nderlidhesit te Dhenderrit te Serbise me keto sherbime, Bujar Hoxhes. Te gjitha fijet dhe lidhjet e ketyre personave kishin nje rezidence te perbashket, qe ishte shtepia e rezidentit te UDB Bujar Hoxha.

Nga kjo shtepi dolen emrat e atyre qe do të drejtonin PD dhe shtetin shqiptar.

Grupimi i pare ishte ai i Shkodres me drejtues Ferit Hotin pa rekomandimin e te cilit nuk mund te beje karriere ne PD. Eshte nje fakt i ditur dhe thene qe ne kohe te diktatures, që sherbimet sekrete serbe punonin me nga tre kanale te ndryshme ne Shqiperi. Njeri kanal ishte ai i Shkodres, i dyti ai i Tropojes dhe i treti ai i Dibres. Dhe pika e bashkimit te tyre ishte rezidenti i UDB Bujar Hoxha, mik i ngushte i Dhenderrit te Serbise dhe i vetmi qe Dhenderri i shkonte tek kembet orar e pa orar. Nuk eshte rastesi qe nga tre keto linja agjenturore dolen drejtuesit kryesore te PD dhe me vone te shtetit shqiptar.

Nga Shkodra dolen Bashkim Kopliku, djali i halles se Ferit Hotit, Ali Spahia e te tjere. Nuk eshte rastesi qe pikerisht ne Shkoder ndodhi dy prilli qe solli ardhjen ne pushtet te ketyre grupimeve agjenturore. Grupimi i Dibres me ne krye Gazideden qe kishte lidhje te ngushta me sherbimet sekrete serbo-maqedone. Pjestaret e ketij grupimi moren postet me te rendesishme ne qeverisjen e PD dhe grupimi i fundit ai i Tropojes qe me mbeshtetjen edhe te njeriut te sherbimeve sekrete serbe Elez Biberaj arriti te vihej ne krye te ketyre grupimeve me Dhendrrin e devotshem te Serbise, Berishen.Vete rrjedhat e mevonshme te zhvillimeve politike 25 vjecare treguan se sa me devotshmeri i kryen detyrat e dhena nga padronet e tyre ne Beograd keta persona qe shkaterruan shtetin, pronat, futen percarjen krahinore e politike, futen korrupsionon e kriminalitetin ne shtet e cuan vendin drejt konfliktit civil, mbushen administraten e shtetit me agjente te dyfishte te sigurimit e sherbimeve sekrete te huaja. Nuk eshte rastesi apo takım kortezie ai takım tre oresh ne Krans Montana te Zvicres, i Dhenderrit te Serbise me ministrin e Jashtem serb Jovanoviç per rreth tre ore ne suiten e hotelit Golf, ne vitin 1992.

Asgje ne keto 25 vite te tranzicionit te pafund ne vendin tone nuk eshte rastesi, as edhe ngritja deri ne postin e ministrit te Brendshem te nje idioti si Flamur Ndoka.

Cdo gje eshte e planifikuar me saktesi nga qendrat e sherbimeve sekrete te Beogradit dhe zbatuar me devotshmeri nga kjo tufe tradhetaresh me ne krye Dhendrrin e Serbise Berisha.

Share: