Home KRYESORE Ja çfarë ka treguar për trafikantët e drogës piloti italian prokurorisë

Ja çfarë ka treguar për trafikantët e drogës piloti italian prokurorisë

20 mijë euro do të merrte piloti italian, Guido Andrea Guidi nga trafikantët shqiptarë për çdo rrugë të transportit të drogës nga Shqipëria në Itali.

Piloti 69 vjeçar ka pranuar të bashkëpunojë me prokurorinë për Krime të Rënda, duke treguar me detaje misionin e tij në Shqipëri.

Ai i ka thënë hetuesve se pak muaj më parë, nëpërmjet një miku të tij italian, të cilin e ka identifikuar, por që rezulton ish-i dënuar për trafik droge, kishte takuar një shtetas shqiptar të sapo dalë nga burgu italian, pjesë e rrjetit kriminal të Milanos.

Takimi, sipas pilotit italian ishte bërë në Milano, ku kishte pranuar të bënte transport të drogës me avion të vegjël kundrejt pagesës.
Në deklarime, ai ka thënë se e kishte pranuar ofertën për shkak të problemeve financiare ku në çdo rrugë të transportoja 200 kg hashash kundrejt shumës prej 20 mijë eurove.

Pagesat, ka thënë 69 vjeçari do t’i merrja pasi të dorëzonte mallin në Itali.

Pas bisedës, ai ka thënë se kishte hyrë në territorin shqiptar në mënyrë të rregullt në dy raste ku është pritur dhe përcjellë nga individë që nuk i mbante mend, siç nuk kujtonte edhe emrin e shtetasit shqiptar të takuar në Milano.

Pas këtyre bisedave, ai ka pranuar të vijë në Shqipëri për të parë pistën e ngritur në zonën e Ishmit, për të cilën ka marrë koordinatat e duhura.

Para hetuesve ai ka thënë se është nisur në mëngjes herët nga Bari nga një pistë private duke mos e ndezur transponderin për tu identifikuar nga radarët.

Në deklarime, 69 vjeçari thotë se ka flutuar në lartësi dhe në afërsi të bregut ka bërë uljen në pistën e improvizuar.

Pas uljes, ka thënë piloti, kam bërë kthimin e avionit dhe në momentin që po tentoja të ngrihesha, rrota e parë ka rënë në një gropë, duke u thyer.

Ai ka thënë se kishte ardhur për të testuar pistën dhe në fund të muajt shtator do të bënte rrugën e parë, ku do të merrte 200 kg hashash.

Para hetuesve ai ka thënë se nuk po e priste njeri në pistë. Mësohet se prokurorëve i ka dorëzuar një aparat celular ku kishte disa numra, që po verifikohen.

Këtë rrëfim, mësohet se piloti 69-vjeçar e ka bërë me kusht që të hetohet në gjendje të lirë, kusht që i është plotësuar nga prokuroria për Krime të Rënda e cila ka marrë në mbrojtje nga zyra për mbrojtjen e bashkpëunëtorëve të drejësisë.

Nga ana tjetër, ndaj tij për momentin është ngritur vetëm akuza e shkelje të rregullave të hapësirës ajrore, vepër e cila përbën kundërvajtje penale duke favorizuar kështu pilotin 69 vjeçar.

Hetimet për këtë çështje mbetën një sekret nga ana e prokurorisë, e cila gjatë veprimeve hetimore i ka bllokuar aparatet celularë edhe oficerëve të policisë, të cilët gjatë rrëfimit kanë regjistruar me kamera deklarimin e italianit, në prani të avokatit mbrojtës.
Gjithashtu mësohet se prokuroria ka shoqëruar edhe pronarët e tokës ku ndodhet pista, të cilët kanë mohuar se janë ata ndërtuesit e saj në fshatin Gotull të Ishmit.
Ata kanë treguar personin që ia u kishte marr me qira, i cili është shoqëruar në orët e vona të mbrëmjes së enjte.
Emri i tij nuk bëhet i ditur, por ai ka prnauar se pistën e kishte ndërtuar jo për të ulur avion por për gara kuajsh.
Kjo alibi po verifikohet nga prokuroria, për të parë nëse personat në Itali që kanë kontraktuar pilotin italian kanë lidhje me pronarët dhe qeramarrësin e tokës.
Ndërkohë gjatë kontrollit të avionit, policia dhe prokuroia nuk kanë gjetur gjurmë të lëndëve narkotike. /ABCNEWS

Share: