Home KRYESORE 20 të vdekur nga temperaturat e ulëta në të gjithë Evropën

20 të vdekur nga temperaturat e ulëta në të gjithë Evropën

Temperaturat e akullta në të gjithë Evropën kanë lënë më shumë se 20 të vdekur ku u mbuluan edhe ishujt grekë dhe Italia jugore me dëborë.

Italia ka anuluar fluturimet dhe lëvizjen e trageteve si dhe shkollat në jug pritet të mbyllet të hënën.

Turqia ka qenë gjithashtu e prekur keq. Bosfori ishte i mbyllur për anije, pasi një stuhi dëbore e goditi Stambollin, shkruan BBC.

Të paktën 10 njerëz kanë vdekur nga të ftohtit në Poloni. Temperaturat e natës në Rusi kanë ranë në -30 gradë celsius. Edhe në Greqi temperaturat kanë shkuar në – 15 gradë celsius në veri, ku një emigrant afgan ka vdekur nga të ftohtit e javës së kaluar si dhe rrugët janë mbyllur.

Share: