Home KRYESORE Nebil Cika djalit te Enver Hoxhes: Qen bir qeni !

Nebil Cika djalit te Enver Hoxhes: Qen bir qeni !

Nga Nebil Çika

E dashur Keda !

Lexova debatin tënd fisnik me Ilir Hoxhën , te birin harbut të kriminelit më të madh qe ka nxjerrë ndonjë here ne histori populli e kombi ynë . Kam pas gjithnjë dyshime të forta si as  ai e as i ati nuk janë me gjak te pastër shqiptar, pasi sipas legjendës urbane ne Gjirokastër ia ati i tij thirrje “bashtua ( kopili) i Bimbashit “, që do te thotë se i ati i tij biologjike ishte ish shefi i policisë turke , një boshnjak qe u vra nga çeta patriotike e Çerçiz Topullit sic thuhet me porosi te xhaxhait zyrtar te diktatorit . Dihet tani  historia e tij . Por tani që lexova edhe debatin tënd me te besoj plotësisht ne origjinën jo shqiptare te tyre pasi vetëm një jo shqiptar mund te ketë ka urrejtje për Shqipërinë dhe shqiptarët .Kjo shpjegon edhe urrejtjen e masakrën e të atit diktator mbi shqiptarët nacionalistë e përfshi edhe gjyshin tënd .Nuk kishte si te ndodhte ndryshe nacionalistet i kishin varre babanë biologjik .

Me vjen shumë keq qe një zonjushë kaq fisnike e kulturuar sa ju të dëgjonit atë fjalor rrugaçi nga ai bir krimineli por ma do mendja se do ta kesh pritur këtë qe kur u futet ne debat me të: Ç’lind nga macja , gjuan minj !

Jam shume dakord me ty qe Shqipëria do te bëhet pavarësisht sakrificave e kostos se madhe te kësaj kryevepre te Zotit e kombit tonë . Lexova që të ofendoi e te bëri karshillëk jo vetëm ty por te gjithë shqiptarëve normal e për me tepër viktimave te familjes se tij kriminale , madje edhe vete Shqipërisë por edhe këtë duhet ta prisje. A nuk fliste e sillej edhe i ati kështu .

Ju me të drejtë e quani përplasje vlerash debatin me të dhe sigurisht që i tillë është kjo duket edhe nga debati juaj fjalori i përdorur dhe niveli i palëve në te , te dy përfaqësues të denjë te familjeve e shtresave qe përfaqësoni . Ti një Kaceli fisnik ai një Hexha kriminel , as një ndryshim nga brezi ne brez .

Ndryshimi duket qartë edhe në qasje ti një idealiste ai një materialisht makut : Kur ti i thua se ne fituan ai te thotë na “rrojtët bythën “. Sigurisht qe kështu do te ndodhte pasi ai dhe raca e tij kriminale nuk e kuptojnë dot botën pa urrejtje , pa hakmarrje pa krime , para pushtet e pasuri . Ti ke te drejte ne pretendimin tënd për fitoren pasi ti ashtu si dhe gjyshi jot shikon si fitore zhvillimin e begatinë e vendit tënd popullit tënd kombit tënd , ndërsa ai ashtu si i ati i tij pushtetin dhe pasurinë e familjes se tij . Ti ke te drejtë në këndvështrimin tënd pasi Shqipëri është e lire e demokratike , anëtare e NATO-s dhe kandidate për ne BE e orientuar tërësisht nga Perëndimi dhe jo Lindja ku donte ta syrgjynoste familja kriminale Hoxha dhe bashkëpunëtorët e tjerë të sajë kryesisht jo shqiptarë. Po edhe ai mendon se ka fituar pasi me gjithë krimet e tmerrshme dhe grabitjet e kryera ndaj këtij populli ai është sot njeriu me i pasur i vendit dhe me pushet . Sot në qeveri janë besniket e familjes së tij, ne disa breza . Po jo vetëm kaq . Avokati i tij është edhe drejtuesi nr2 i opozitës “antikomuniste” .Për te gjitha këto ai ka te drejte te pretendojë se ne i “rruam bythën” . Ai nuk e mendon dot që ne as qe na shkon mendja për hakmarrje personale mjafton qe bindjet e idetë tona për polin e kombit te realizohen .

Por sigurisht që sipas qasjes sonë ai nuk ka fituar . Ai është sot pjesëtar i familjes me te urryer ne histori nga shqiptarët , I biri i tij është i arrestuar ne burg për trafik ndërkombëtar droge , Jo se kishte nevoje për para por se kanë gjen e natyre krimineli e nuk rinë dot pa kryer krime . Ti si brez i tretë i takon te kashtohesh me këtë burgaxhiun ordiner te tyre , Ku je ti e ku ai ! Ti botuese, producente, analiste e pronare e disa mediave bashkëpunëtore e Berluskonit ai ne burg si kriminal e bashkëpunëtor me ca trafikantë nga Kolumbia.

Zonjushë e nderuar !

Është tamam përplasje vlerash historike e aktuale .Ai nuk e kupton e as nuk e pranon dot fitoren tende , Shqipërinë që do të behet . Ka një konflikt historik në ket4e vend shume përpara se te behej shtet me vete . Janë ca familje që shkrinë pasurime madje edhe jetën e tyre për të bere Shqipërinë dhe disa te tjera qe shkrinë Shqipërinë dhe jetët e shqiptarëve për te bërë pasuritë e tyre, kuptohet qarte cilës palë i përkisni secili nga ju . Te kujtohet fare te kam shkruar kur përktheve e botove ne Itali veprën monumentale te ata Zef Pllumbit “ Rrno vetëm për me tregue “ : Ne do t’ia dalim !

Te përgëzoj për guximin dhe kulturën e treguar ne përballjen me pjellën e diktatorit . Mos u ndje keq për fjalorin e ndyre qe ka përdorur me ty ,te njëjtët njerëz gjyshit tënd i morën jetën pa asnjë arsye e faj .

Nuk mund te prisje tjetër gje nga një… qen bir qeni.

 

Share: