Home KRYESORE Katunari prej Tujani. Jemi miq prej 20 vjetesh!

Katunari prej Tujani. Jemi miq prej 20 vjetesh!

Nga Ilir Kadia

-E katunaro!-e pershendes une.
-Ome katunaro!-ma kthen ai.

Dhe I shkoj e i ble qumeshtin me shishe coca-cola, I ble sheget, hurmat, preshin, fiqte, vezet, qepet, majdanozin e fresket, idete.. Po idet, frutin e embel berthamor, por edhe idete e kokes se tij te mencur! Se s’ka katunar tirone pa ide! E ashtu,ai tu shit e une tu ble, kruhemi me batuta te lyme me gjalp! Ai ngacmon per Salen e une sipas emrave te krereve te se majteve ne krye!

Vajta kete mengjes ne treg!Kisha kohe pa e taku. E pashe nga larg qe desh t’me vidhej.

-Ej katunaro!
Ai syte permbys.
-Ej katunaro!
Ai prap hic. Perpara,ne beton te trotuarit, mbante ca fije rigon qe mua mu duken si shqop e thare.

-O mree?!- e ngacmova. Pse se ngre koken?!
Ai e ngriti koken.

-Po me se ta ngre koken,me rigon?! S’ngrihet koka me rigon.Buken kalomojt jan tu ma honger pa gjelle!Iku ajo kohe!ja futem vetes! Ku paskena qene?! Se paskena dite! A do marresh pak rigon te bosh qofte me buke se ene ty s’po te shof me ble mo mish?!-filloi katunari Tujanit me u ngacmu.

-Me mish sun e boj as una, i thashe, por me fjalimet e Edit tat po se ato ene hahen ene pihen!
-Lene mo at zullap se na I futi!Mos ma ze m’goje se e kam ene komshi!

U kujtova se Kryeministri,aty afer Tujanit,ne Surrel, mes shqopava kish ndertu sarajet e tij si dege te Nases hapsinore, e gjithshka i vinte e paketume per te honger nga jashte e s’kish nevoje as per gjalpin e as pre preshin e fqinjve katnar!

-He mre katnoro?!
-Ik,ik se ne tina me t’futme e ke!

Share: