Home KRYESORE Shqiperia e Bllokit

Shqiperia e Bllokit

Nga Ilir Babaramo

Nje stuhi e papare perfshiu opinionin publik pas daljes se audioregjistrimit qe ju be nje menazhereje te nje kompanie call center. Moralistet e perjetshem u turren ta kryqezojne. Po shkelen te drejtat e njeriut… ky eshte kapitalizmi i eger shqiptar qe duhet ta refuzojme… Mungonte vetem citimi i Marksit se ne kapitalizen njeriu per njeriu eshte ujk.

U bera kurioz per ta degjuar ate audio. Kerkova ne internet dhe e gjeta menjehere. Degjova nje nje njeri te deshperuar qe thuajse kishte humbur kontrollin. Gjithesesi thelbi ishte i qarte. Ajo “shtriga” kishte si ultimatum qe cdo operarore e call center te mos mbyllte telefonin dhe te kryente deri tre telefonata per cdo dite pune. Vura duart ne koke. Te marresh rrogen vetem se duhet te besh maksimumi tre telefonata mu duk e ububushme. As me shkoi ndermend se bashke me gjithe brezin tim kemi punuar deri ne 15-16 ore ne dite ne kushtet me te paimagjinueshme. Ku po shkojme, e kapa vetem duke menduar me ze te larte.

Poshte ballkonit tim kam nje call center. I shikoj ato goca , shume prej tyre me truk super te ekzagjeruar qe zbresin nga makinat e ca kokerruarve nje meter larg nga hyrja e punes ne oren dhjete te paradites. Me trukun dhe veshjen e tyre kuptoj se kane gabuar vend . Nuk kane ardhur per pune , por po shkojne nga Blloki. Nese naten eshte ndonje lacian qe u ben eskorten , ne hyrje te punes i pret ndonje pergjegjes turni nga Kalabria apo Puljia qe jargavitet nga gjysma e shaleve jashte. Imagjinoni se cfare produktiviteti.

Modeli i Shqiperise se Bllokit, dolce vita ne vendin me pa breke ne bythe , eshte e keqja jone me e madhe. Ata qe e konceptojne jeten se eshte si ne tv e Berluskonit duhet ta dine se fqinji yne pertej Adriatikut u be ekonomia e gjashte e botes duke punuar fort, shpeshhere dhe kafsherisht. Se qe te shkosh ne Montecarlo me pushime ose duhet te shesesh punen ose dicka tjeter.

Dhe njehere po e persweris. Me duket absurde qe per te marre diten e punes ne nje call center duhet te mos mbyllesh telefonin dhe te besh maksimumi tre telefonata per tete ore. What the fuck

Share: