Home KRYESORE VRASJE,DROGE,KRIM IKJE MASIVE NGA VENDI I SHQIPES PSE ?

VRASJE,DROGE,KRIM IKJE MASIVE NGA VENDI I SHQIPES PSE ?

Shoqeria Shqiptare e tronditur e tronditur thelle , valle nga idete e majta qe dhunshem po inplementohen ne kete vend !

Cercill thote: Kush nuk beson te liberalet deri ne moshen 25 vjec mund te konsiderohet injorant e nese vazhdon edhe pas kesaj moshe te kete besim tek kjo teori eshte 2 here idiot.

Nje proverb i Tiranes AUTOKTONE THOTE. Nese nenat,motrat, zonjat tona do ta dijne se sa shume i duan djemte,vellezerit dhe burrat ato do te mbyteshin ne Vajtim. ( perlotje)

Vret burri 65 vjec gruan e tij 60 vjece dhe pastaj vret edhe vehten….!? Krim,drame apo tragjedi ne familjen Shqiptare.Cpo ndhodh? Nuk jam studiues i shkencave sociale apo mjeksore, jam i prirur te jem trashegues i vlerave konservatore te familjes tradicionale te treves ku u linda dhe u burrnova por rasti i dy diteve me pare me ben te mendoj ndryshe te them me ze te larte MJAFT ME MJAFT me liberalitet pa kufij si ne qeveri ashtu edhe ne te gjitha fushat e tjera te jetes.

Njeriu nje jete ka dhe ate ja ka fale zoti ta ndaje fillimisht me nenen ,babain,motren vellain zonjen e pasardhesit dhe te gjithe gati fareefisnine kryshqore. Mjaft me vrasje mjaft edhe ju motra,vajza zonja,nena qe po rrekeni te shijoni liberalitetin pa kufij mjaft liberaliteti eshte kaos thote Charl DIKENS.

Shikoni miq qe nga revolucioni komunar Francez se cfare e gjen ate vend tashme me te gjitha ngjyrat e ylberit ne qytetrimin e tij shikoni se si njerez te besimit tjeter shtypin vrasin dhe ndjellin zjarr , zjarr qe tashme ka prekur edhe qyterimin me te hershem Europian si pasoje e politikave liberale te kontinentit komunar e pa dyshime dhe ne Shqiptaret jemi pjesëtare dhe pjesëmarrës.

Kjo ndodh se te gjithe fshatare,cobener e kovace kerkuan te jene elite me 1944. Ku jeni ju sosiopate,sociolgege a “psikopate” ku jeni ku po na coni? Nuk pyet me nena per te birin por e ysht kunder zonjes se tij, nuk pyet me motra per vellane por e nxitur nga bashkeshorti dergon trasjhegimtarin ne gjykate per nje prone a per nje avlli sic themi ne disa syresh.,

Nuk pyet vellai por kunata e ysht kunder vellait per nje qese me para me shume qe vete kjo nuk i kish nese nuk do te ishte zonja e vellait te gjakut fisnor Shqiptar. Pse pse po ndodh keshtu a mos valle jemi te agravuar se ndenjem mbyllur me nje solidaritet fallso dhe kriminal te diktatures komunare te djalit ylberist te GJINOKASTRES qytetare. Pse ai ngriti ne pjedestal mjelset,bicikletaxhinjte e Tiranes apo karocieret e Shkoders per te vijuar me sociopatizmin e tij vamp,pse pse akoma 31 % e popullates kerkojne rregullin e nje diktature kriminale?

Jo jo nuk ishte rregull ishte prishja e rregullave te sistemit te demokracise trasheguese e na u vendos dhunshem ideja komunare se te gjithe jemi njesoj qenie njerzore. Po po qenie njerzore jemi por me imagjinate te ndryshme me nje pikeveshtrim udherrefyes per te ardhmen jo vetem tonen por edhe te brezavet qe vijne nuk mund te konsiderohemi njesoj.

Ekonomisti gjerman Ludvik ERHARD thote : Bota qe jetojme nuk ka aq resurse sa te kenaqe pangopesine e cdo individi qe vjen tranzikisht te jetoje ne kete planet. Andaj nuk duheshin mesuar shqiptaret me vjedhje te sistemeve qeverisese se kjo trashegimi e dale nga krimi vetem krim do te sillte dhe ja ku jemi krim,ne rruge, krim ne qeveri, krim ne familje dhe krimi duket qe do te vazhdoje gjate.

Ejani tash ju sociologe a psikologe e liberale dhe kontrolloni grykesine e cdo individi per rekorde te superkenaqesise qe ja yshtet jo vetem shoqerise Shqiptare. Ejani tani ndaleni turrin e vrasjeve per nje shetitje me shume ne Europen konservatore a ne boten qe doni me cdo kusht ta globalizoni, ejani ndaloni turrin islamik te vrasjes ne mosbindjen e femrave brenda familjes he Hhe mo e ndalni dot.

Koha per nje mendim kristalin konservator duhet rikthyer, ndryshe ne shqiptaret se paku do te tretemi si kripa ne uje qe su tret ndersh shekujt e trashegimise rritese te genit tone te paster autokton.

Nenave tona ,motrave,zonjave u del per detyre te jene me harmonike me bashkebisedueset duke hequr dore nga idete e superliberalitetit pa kufij te vetekenaqesive te garderobes sepse sic po provohet kjo mund te jete me shume se nje drame e riparueshme mund te agravoje meshkujt si qenie energjike qe vete nenat sjellin ne jete.

Ne vitet 1700 TIRANA ishte nje vend agresiv dhe fusha u mbush me varret e djemve te rinj. Nenat aty ku vajtonin bijte e tyre aty bene paktin e madh : U mesuan djemve te ishin te hareshem gazmore larg hakmarrjes dhe gjakut. I mesuan te kendojne dhe te kercejne vallen qe sot e kendon dhe kercen gjithe trolli shqiptar ne rastet e DASMES se Gushtit vallen e NAPOLONIT.

Kjo eshte legjenda qe na meson Tirana dhe, me tiranasit paqja duhet te mbizoteroje edhe ne kete nxehtesi agravuese jo vetem qeverisese A MASKILISTE.

JU SOCIOLOGE apo PSIKOLOGE E LIBERALE KUR DO TA “UDHERREFENI” SHOQERINE SHQIPTARE TE JETE ME E QETE E ME PAK VRASTARE…?

Share: