Home KRYESORE Ekspertët/ Sulmi në Londër mund të kishte qenë fatal, ja çfarë nuk...

Ekspertët/ Sulmi në Londër mund të kishte qenë fatal, ja çfarë nuk shkoi

Ekspertët e eksplozivëve thonë se bomba në metronë Parsons Green mund të kishte vrarë dhjetëra njerëz nëse ajo do të kishte shpërthyer plotësisht në kohën e fluksit të lartë të lëvizjes këtë mëngjes.

Policia kundër terrorizmit po shqyrton bombën e vendosur në kovë. Fotografitë e eksplozivit tregojnë ishte krijuar nga një varg dritash të pemës së Krishtlindjes dhe sipas tyre kjo ishte shumë e pa përpunuar.

Zyrtarët e policisë e krahasuan pajisjen me ato që përdoreshin në shpërthimet e dështuara 21/7, në të cilat xhihadistët u përpoqën të hedhin në erë trenat, por nuk arritën të shpërthenin. Në këtë rast, detonatorët e bombave u larguan ose vetë nuk kanë arritur të ndizen.

Dëshmitari Sylvain Pennec tha: ‘Ajo dukej si një kovë me majonezë. Unë nuk jam i sigurt nëse ishte një reagim kimik apo diçka tjetër, por dukej se ishte bërë në shtëpi. ‘

Gjenerali i Përgjithshëm Chip Chapman tha se ekspertët do të presin për të parë nëse ISIS ose ndonjë grup tjetër terrorist mori përgjegjësinë për pajisjen./360grade.al

 

Share: