Home KRYESORE Këto ushqime janë “miqtë” më të mirë të zemrës suaj

Këto ushqime janë “miqtë” më të mirë të zemrës suaj

Për të pasur një zemër të shëndetshme, duhet të keni gjithashtu arterie të shëndetshme të cilat janë përgjegjëse për të transportuar gjakun e pastër në inde. Nëse nuk i keni arteriet tuaja të pastra, në to mund të krijohen pllakëza që do t’i bllokojnë. Si rezultat, qarkullimi i gjakut pengohet. Juve do t’ju duhet të zhbllokoni arteriet nga ndërtimet e kolesterolit, yndyrës, humbjeve qelizore, brinave dhe kalciumit. Gjëja më e mirë për pastrimin e arterieve është ngrënia e ushqimeve të shëndetshme. Ushqimet e mëposhtme të cilat janë miqësore me arteriet duhen shtuar menjëherë në dietën tuaj:

1.Hudhrat: Shtimi i hudhrave në vaktet tuaja është një nga mënyrat më të lehta për të pastruar arteriet. Sipas një studimi të kryer në Gjermani, konsumi i rregullt i hudhrave mund të parandalojë forcimin e aortës. Ato reduktojnë gjithashtu nivelet e kolesterolit të keq dhe i sigurojnë përfitime pozitive zemrës, veçanërisht tek të moshuarit.

2.Shegët: Të njohura si ushqime ekzotike, këto fruta janë shumë të dobishme në zhbllokimin e arterieve, konfirmuar nga një studim i vitit 2005. Fruti i shegës ka sasi të larta polifenolesh, vitaminë C dhe antioksidantë të tjerë. Ndihmon gjithashtu në prodhimin e oksidit nitrik, i cili mban arteriet të hapura dhe në këtë mënyrë lehtëson qarkullimin e gjakut.

3.Salmoni: Salmoni mund të luftojë formacionet e pllakave brenda arterieve. Ai përmban acide yndyrore omega-3 si dhe acide EPA dhe DHA. Të dy këto acide rrisin nivelet e kolesterolit të mirë (HDL), si dhe reduktojnë nivelet e triglicerideve të rrezikshme dhe inflamacionin në enët e gjakut.

4.Shafrani: Një tjetër superushqim, turmeniku ose Shafrani i Indisë është një erëz të cilën mund t’ua shtoni ushqimeve tuaja për t’i mbajtur arteriet larg bllokimit. Turmeniku është i pasur në kurkuminë, një përbërës shumë i shëndetshëm i cili redukton formimin e pllakava të gjakut.

5.Vaji i ullirit: Gjithmonë blini vaj ulliri ekstra të virgjër i cili është i jashtëzakonshëm për shëndetin e zemrës. Ky lloj vaji përmban shumë anti-oksidantë, veçanërisht polifenole të shëndetshme për zemrën. Redukton nivelet e kolesterolit të keq dhe përmirëson nivelet e kolesterolit të mirë. Si rezultat, formacionet e pllakave brenda arterieve, reduktohen ndjeshëm./360grade.al/

Share: