Home KRYESORE Turqia nis një operacion të madh me 80 mijë forca

Turqia nis një operacion të madh me 80 mijë forca

Policia turke arrestoi 120 militantë të dyshuar të Shtetit Islamik në një seri sulmesh në të gjithë vendin, ndërsa autoritetet forcuan masat e sigurisë përpara festimeve të fundivitit në qytetet e mëdha.

Autoritetet turke të sigurisë nisën në të gjithë vendin të shtunën operacionin e ashtuquajtur “paqe dhe siguri”, me mbi 80.000 punonjës të sigurisë, 33 avionë dhe 70 anije. Në qytetin më të madh të Turqisë, Stamboll dhe kryeqytetin e vendit, Ankara, ka mobilizim masiv të forcave të sigurisë me qëllim parandalimin e përsëritjes së një tragjedie si ajo e sulmit të vitit të kaluar në prag të Vitit të Ri në një klub nate të Stambollit, që la 39 njerëz të vrarë./CRI

Share: