Home KRYESORE Ndahet nga jeta Adem Demaçi

Ndahet nga jeta Adem Demaçi

Adem Demaçi është ndarë sot nga jeta në moshën 82-vjeçare, ndërsa lajmi ëhshtë bërë i ditur nga nënkryetari i Kuvendit të Kosovës.

I konsideruar si një nga intelektualët që vuajti dënimin më të gjatë në ish-Jugosllavi, Demaçi u lind në Podujevë.

Ai u arrestua fillimisht për qëndrimin e tij opozitar ndaj Titos në vitin 1958, duke bërë 3 vite burg. Më pas, u burgos sërish në periudhën 1964-1974 dhe 1975-1990. U lirua nga burgu me ardhjen e Milosheviçit.

Në vitin 1996 u përfshi në politikë duke zëvendësuar Bajram Kosumin në krye të Partisë Parlamentrave të Kosovës.

Në vitin 2010, u nderua me çmimin “Hero i Kosovës”.

Share: