Home KRYESORE Pedagogu i njohur thirrje shqiptarëve: Mos u solidarizoni me grekët, janë mallkim!

Pedagogu i njohur thirrje shqiptarëve: Mos u solidarizoni me grekët, janë mallkim!

Në një kohë shumë të vështirë për Greqinë, e cila prej ditësh është e përfshirë nga flakët, askush nuk ka ngurruar të shprehë mesazhe ngushëllimi për të vdekurit. Por duket se e kundërta ka ndodhur me pedagogun dhe sociologun e njohur, Ergys Mërtirin.

Me anë të një statusi në Facebook, Mërtiri bën thirrje që shqiptarët të mos solidarizohen pasi grekët janë fqinj të këqinj dhe mallkim për ne.

Na kanë marrë territor, na kanë vrarë, persekutuar, përzënë nga shtëpitë dhe ende nuk i pranojnë krimet e tyre.  Natyrisht unë arrij të dalloj grekun e thjeshtë nga politikat shoviniste të vendit të tij dhe nuk fajësoj çdo grek tek e tek. Po të jetë për fqinjësi grekët kanë qënë historikisht një mallkim për ne./shqiptarja.com

Ergys Mërtiri

Statusi i Mërtirit:

Share: