Home KRYESORE Situata ndërkombëtare, Erdogan telefonon Merkel

Situata ndërkombëtare, Erdogan telefonon Merkel

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan zhvilloi bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angel Merkel.

Sipas burimeve diplomatike, raporton agjencia turke e lajmeve, në bisedën telefonike dy liderët kanë këmbyer mendime rreth marrëdhënieve dypalëshe dhe çështjeve rajonale me në krye Sirinë.

Në bisedë, në të cilën janë diskutuar zhvillimet aktuale, është përmendur edhe takimi që do të realizohet në Berlin në fund të shtatorit mes presidentit Erdogan dhe kancelares Merkel.

Erdogan dhe Merkel kanë rënë dakord për një takim mes ministrit turk të Thesarit dhe Financave Berat Albayrak dhe ministrit gjerman të Financave dhe Ekonomisë në ditët në vijim.

Po ashtu, Merkel ka theksuar se është e rëndësishme për Gjermaninë që ekonomia e Turqisë të jetë e fuqishme.

Liderët kanë konfirmuar vendosmërinë për forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit reciprok mes Turqisë dhe Gjermanisë përmes vizitave dhe kontakteve të nivelit të lartë.

Top Channel

Share: