Home KRYESORE Sugjerimet e Shijes: Curry i kuzhinën indiane, eliminon toksinat nga trupi dhe...

Sugjerimet e Shijes: Curry i kuzhinën indiane, eliminon toksinat nga trupi dhe forcon metabolizmin

Curry, më i përdoruri në kuzhinën indiane, eliminon toksinat nga trupi dhe forcon metabolizmin

Ai përmban: Koriandër,Turmerik, Kumin, Fenu Greek, dhe Spec Djegës Pluhur.

Stimulon sistemin imunitar, përmirëson shëndetin e kockave, reduktin rrezikun e infeksioneve bakteriale, përmireson sistemin e tretjes dhe traktin digestiv. Krijon lehtesim ndaj infamacionit dhe artritit rumatoid. Redukton rrezikun e prekjes ndaj semundjes se Alzhaimerit, E pasur me element antikanceroze, redukton rrezikun e prekjes nga kanceri i melcise.

Ndihmon ne parandalimin e problemeve kardiake te tilla si ataku ne zemer.E pasur me vlera ushquese permban ne 100 grame:, 133% Fibra dietike, Proteina 25%, Fat 21%, Karbohidrate 19%; Vitamina: Vitamine K 125%, Vitamine E 110%, Vitamine B6 58%, Folate 39%; Minerale: Manganeze 214%,Hekur 164%, Magnez 64%, Kalcium.

Zakonisht perdoret per te aromatizuar supat, soups, comlek, salcat, marinadat, receta mishi dhe perimesh. Duke ju rritur popullariteti si erez, shefat kreative kane bluar ta perdorin ne shume salca apo shoqeruese per hamburgera, veze te rrahura dhe sallata me patate.

E gjeni tek dyqanet e rrjetit Neranxi si dhe me paketim te gatshem ne forme paster per perdorim per kuzhinen aziatike dhe ate indiane si Panang Curri, Red Curry Peste dhe Green Curry Paste.

Share: