Home KRYESORE Nora Malaj: Vendi im si lëndina e lotëve!

Nora Malaj: Vendi im si lëndina e lotëve!

Iku dhe një ditë e trishuar dhe nata mbulon vendin tim. Ngjarjet te banorët e Astirit që në ditën e tyre të 20 të protestës i rriten stoik dhe nuk tuten i shtohen frikërat që si merimangat pushtojnë shpirtrat e të gjithë atyre vdekatarëve që e shohin ngjarjen dhe mendon me tmerr po nesër si do të vej jeta jonë??!!!

Në kronikat televizive lajmi i mirë që Ina , ajo vajza e mirë , e re, 24-vjeçare , e veshur me uniformën e policisë , që u aksidentua nga shashka apo kapsolla ( të cilat unë realisht nuk i dua ) është në gjendje më të mirë e tashmë është nisur për t’u kuruar , duke i uruar shërmi të plotë , të gjithë janë me të.

Lajmi i keq, nëna e djalit 18- vjeçar , të kapur nga policia , denoncon dhunën që ushtrohet nga policia te 18- vjecari të akuzuar , duke u bërë denoncuese e dhunës. Lajmi tjetër i dhimbshem , Musai është në luftë me vdekjen dhe Sidrit Bejleri e inkurajonë e i thotë qëndro , se nuk je vetëm , ne do ta fitojmë betejën me vete dhe fundi ..

Kjo ëdhtë tabloja e ditës së sotme. Te plagosur , të prangosur , ata që luftojnë me vdekjendhe një lëndinë me lot! Lotët e bashkëqytetarëve të mijë në një betejë pa armiq, po armiku jemi ne, e kanë kthyer vendim tim në lëndinën e lotëve !!!

A ke sy për të parë e zëmër për të ndjerë , o ti njeriu pa mend , që popullin e sheh si domenin tënd, për të mbrojtur kolltukën tënd të vjedhur ? A e kupton që e ke kthyer vendin , në frymë të vdekura për së gjalli?? A e kupton që Shqipërisë time dhe shpiponjës dy krenare , pasi po i heq rininë , po i fut në vëlla vrasje mes të njëri – tjetrit ! Shikoje tablo që ke mbjellë . Tani këmban po bien fort për ty…

Tani koha është për ata që e duan vendin , jo për trutharin , po për shqiptarin ! Mos harro se nënat që sot tundin djepin , nesër rrëzojnë shtetin!

Share: